W Unii Europejskiej aż dwie trzecie przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż dziesięć osób zapewnia swoim pracownikom szkolenia zawodowe. Polska znalazła się na szarym końcu – o rozwój swoich pracowników dba jedynie 23 proc. pracodawców.

Nie dziwi, że znaleźliśmy się daleko w tyle za liderami – Austrią i Szwecją, gdzie szkolenia zapewnia 87 proc. firm. Jednak w rankingu wyprzedziły nas także takie kraje jak Rumunia (24 proc.), Bułgaria (31 proc.) czy Łotwa (40 proc.).

Zaprezentowane dzisiaj przez Eurostat dane (za 2010 rok) pochodzą z przeprowadzanego raz na pięć lat badania ustawicznego kształcenia zawodowego.

>>> Czytaj również: Rządowe dotacje zrujnowały rynek szkoleń w Polsce?

Reklama

Najlepszy rozwój u dużych

Spośród przedsiębiorstw, które decydują się na szkolenie pracowników, to duże firmy kształcą największy odsetek wszystkich zatrudnionych – 49 proc. Różnice nie są jednak duże – średnia wartość dla wszystkich przedsiębiorstw wyniosła 48 proc.

W Polsce, mimo małej liczby przedsiębiorstw dbających o rozwój swoich pracowników, te firmy, które już się na to zdecydują, szkolą ponad połowę zatrudnionych (55 proc.). Jest to wynikiem lepszym od średniej dla całej UE (48 proc.). W tej kategorii liderem są Czechy, gdzie w szkoleniach uczestniczyło aż 72 proc. zatrudnionych. Najgorzej wypadły przedsiębiorstwa na Węgrzech (27 proc.) i na Litwie (31 proc.).

Przeciętnie w Unii Europejskiej jeden uczestnik szkolenia spędził na nauce 25 godzin. Tutaj znajdujemy się poniżej średniej, ponieważ szkolenia zajęły w polskich firmach średnio 22 godziny. Najwięcej czasu na nauce spędzili pracownicy firm w Portugalii (42 godziny), zaś najmniej w Czechach (14 godzin).

Polskie firmy nie wydają dużo na szkolenia. Ich koszt wyniósł zaledwie 0,5 proc. kosztów pracy wszystkich przedsiębiorstw. Średnia wartość dla całej Unii Europejskiej 0,8 proc., zaś w przypadku Francji było to aż 1,5 proc. kosztów pracy.

>>> Czytaj również: Szkolenia, czyli jak zrobić ambitnych w jelenia

ikona lupy />
Ustawiczne szkolenie zawodowe - Procent zatrudnionych w przedsiębiorstwach prowadzących szkolenia, którzy uczestniczą w szkoleniach / Forsal.pl