W gabinecie nie wprowadzono żadnych zmian strukturalnych w porównaniu do odchodzącego rządu, swoje stanowiska zachowała także większość ministrów odpowiedzialnych za kwestie gospodarcze (z wyjątkiem zapowiadanych wcześniej zmian w resorcie infrastruktury).

"Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który będzie miał poparcie całej Platformy Obywatelskiej i koalicjanta jest to rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nimi stoją" - powiedziała Kopacz podczas konferencji prasowej, przedstawiając swój gabinet.

Wicepremierem zostanie minister obrony Tomasz Siemoniak (który był ministrem w tym resorcie także w rządzie Donalda Tuska). "To była moja pierwsza decyzja. Chcę, żeby był jednym moich najbliższych współpracowników" - skomentowała Kopacz.

Stanowisko wicepremiera zachowa także szef Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i minister gospodarki Janusz Piechociński. "Stawiam na sprawdzony zespół w gospodarce, Janusz Piechociński jest jego mocnym filarem" - powiedziała Kopacz.

Reklama

>>> Czytaj też: Andrysiak: Będą wybory, będzie populizm. Czyli w końcu coś dla ludzi

Poniżej skład gabinetu:

Minister kultury - Małgorzata Omilanowska (bez zmian wobec rządu D. Tuska)

Minister edukacji - Joanna Kluzik-Rostkowska (bez zmian)

Minister nauki - Lena Kolarska-Bobińska (bez zmian)

Minister pracy - Władysław Kosiniak-Kamysz (bez zmian)

Minister rolnictwa - Marek Sawicki (bez zmian)

Minister skarbu - Włodzimierz Karpiński (bez zmian)

Minister sportu i turystyki - Andrzej Biernat (bez zmian)

Minister środowiska - Maciej Grabowski (bez zmian)

Minister zdrowia - Bartosz Arłukowicz (bez zmian)

Szef Kancelarii Premiera - Jacek Cichocki (bez zmian)

Minister spraw wewnętrznych - Teresa Piotrowska (zmiana wobec rządu D. Tuska)

Minister administracji i cyfryzacji - Andrzej Halicki (zmiana)

Minister finansów - Mateusz Szczurek (bez zmian) "To zdolny młody makroekonomista, to strażnik polskich, jakże cennych finansów publicznych. Ja mu zaufałam - Polacy zaufają mu na pewno. Jest bardzo odpowiedzialny" - skomentowała Kopacz.

Minister spraw zagranicznych - Grzegorz Schetyna (zmiana)

Minister infrastruktury i rozwoju - Maria Wasiak (zmiana - Elżbieta Bieńkowska została członkiem Komisji Europejskiej; Wasiak była dotychczas członkiem zarządu PKP)

Minister sprawiedliwości - Cezary Grabarczyk (zmiana)

Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest kandydatem całej koalicji rządowej na nowego marszałka Sejmu, poinformowała dotychczasowa marszałek izby niższej, desygnowana na premiera Ewa Kopacz. Sejm ma odbyć głosowanie nad tą kandydaturą w środę.

"Dzisiaj Radek Sikorski, dotychczasowy minister spraw zagranicznych, jest wspólnym kandydatem koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego na marszałka Sejmu. To jest awans. To jest mocna, samodzielna pozycja tegoż polityka i gwarantuje, że nie będzie żadnych niespodzianek - będzie marszałkiem Sejmu od 24 września, kiedy to o godz. 13-ej rozpoczynamy debatę i następnie głosujemy tę kandydaturę" - powiedziała Kopacz podczas konferencji prasowej.

Kopacz zapowiedziała także, że za miesiąc zostanie dokonany przegląd wiceministrów.

Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu Donalda Tuska 11 września. Została ona złożona w związku z wyborem byłego premiera na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk rozpocznie swoją 2,5-letnia kadencję 1 grudnia.

Obecna koalicja Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) posiadają łącznie 336 głosów w 460-osobowym Sejmie. Wybory do parlamentu powinny odbyć się jesienią przyszłego roku.

>>> Czytaj też: Reaktywacja I Rzeczpospolitej? Polska, Litwa i Ukraina utworzą wspólną jednostkę wojskową