Resort skarbu nie chciał nam pokazać wniosku, tłumacząc się tajemnicą handlową, jak również tym, że jego ujawnienie mogłoby zaszkodzić negocjacjom z Brukselą.  
Dokładnie 4,955 mld zł to kwota, która ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jak już pisaliśmy, w budżecie na 2016 r. znalazła się suma 900 mln zł, Nie wiadomo ile kopalń znalazło się we wniosku, bo tego resort skarbu także nie ujawnia, tłumacząc, że wniosek będzie jeszcze zmieniany. 

Na pewno są tam -”Kazimierz-Juliusz”, „Centrum”, „Makoszowy” oraz część kopalni „Brzeszcze”. Ale następne w kolejce miały być dwie i „pół” kopalni z Katowickiego Holdingu Węglowego i one także powinny  we wniosku zostać wymienione.

Politycy zwycięskiego PiS  operują na razie ogólnikami, choć trochę treści można z ich wypowiedzi wycisnąć. Nowy minister energetyki Krzysztof Tchórzewski wypowiada tezy z którymi nie sposób się nie zgodzić i takie, które świadczą o lekkim oderwaniu od rzeczywistości.

>>> Czytaj też: Tchórzewski i Jackiewicz. To oni przesądzą o losach polskiej energetyki i górnictwa

Tchórzewski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”  przyznał, że istnienie części kopalń nie ma sensu i powinny zostać definitywnie zamknięte. Punkt dla ministra. Ale jednocześnie żeby nie drażnić związkowców Tchórzewski zapowiedział, że w miejsce każdej zamkniętej kopalni powinna powstać nowa. Dlaczego? Bo będzie rosło zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie – na węgiel.

To jest nieporozumienie. Od wielu tygodni piszemy, że podstawowy problem górnictwa to strukturalne niedopasowanie malejącego popytu do podaży. Inaczej mówiąc miałów energetycznych spalanych w elektrowniach jest po prostu za dużo. Za mało jest węgla grubego, który musimy importować, ale z kolei polskie kopalnie mają ograniczone możliwości jego wydobycia.

Węgiel pozostanie najważniejszym paliwem polskiej energetyki jeszcze przez wiele lat, ale jego zużycie będzie spadać. Po to budujemy nowoczesne, znacznie bardziej sprawne bloki w Opolu, Jaworznie, Kozienicach, aby spalały go mniej produkując tę samą ilość prądu. Zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel zakładają też prognozy przyjmowane do Polityki Energetycznej Polski 2050. Jest rzeczą co dziwną, że nowy minister ich nie zna.

Niepokojące jest też to, że politycy PiS utożsamiają ilość wydobytego węgla z liczbą kopalń. To kompletne nieporozumienie. Kiedy zamkniemy te najgorsze, zwolnią się środki na inwestycje w najlepsze i będzie można w nich fedrować więcej węgla – patrz Wielka zagadka polskiego węgla.

Przy tym minister Tchórzewski bierze z sufitu część liczb, którymi operuje. Stwierdził np. że górnictwo miało w ostatnich latach 14 mld zł zysku i szkoda, że te pieniądze nie zostały zainwestowane.

W rzeczywistości jedynymi spółkami, które miały przyzwoite, tzn. odpowiednie do przychodów zyski była Jastrzębska Spółka Węglowa ( w latach 2011 - 2013 w sumie ponad 3 mld zł) oraz Bogdanka, ( jej łączny zysk za ostatnie kilka lat to ok. miliard zł). Do 14 mld więc daleko. Kompania Węglowa tylko raz – w 2011 r. miała 500 mln zł zysku, a wcześniej ledwo sięgał on kilkudziesięciu mln zł, a i to  nie zawsze.

Typowany na wiceministra odpowiedzialnego za górnictwo poseł Grzegorz Tobiszowski zdaje się mieć znacznie większą wiedzę co zapowiedział w wywiadzie dla PAP o tym piszemy w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl