Minister Witold Waszczykowski wysłał do swego niemieckiego kolegi, Franka-Waltera Steinmeiera, list z prośbą o przekazanie informacji, czy wśród ofiar ataków były obywatelki Polski. Napisał w nim, że zdaje sobie sprawę, iż niemiecki MSZ może nie dysponować takimi informacjami. Będzie więc wdzięczny, jeśli jego list zostanie przekazany właściwym władzom, mogącym odpowiedzieć na jego pytanie.

Niemiecka policja poszukuje sprawców

Niemiecka policja ustala tożsamość szesnastu mężczyzn podejrzewanych o atakowanie w noc sylwestrową kobiet na dworcu w Kolonii. Liczba zawiadomień w tej sprawie wzrosła do ponad 120.

Policja nie ustaliła jeszcze tożsamości mężczyzn, którzy mieli dopuścić się ataków. Powinno to być jednak kwestią czasu, bo na nagraniach z monitoringu wyraźnie widać domniemanych sprawców. Po wydarzeniach z nocy sylwestrowej, kiedy grupy młodych mężczyzn pochodzenia arabskiego napastowały seksualnie i okradały młode kobiety, kolońska policja utworzyła specjalną grupę śledczą. Wcześniej funkcjonariusze byli ostro krytykowani za brak reakcji na sylwestrowe incydenty.

Cała sprawa wywołała w Niemczech duże poruszenie, także z powodu opóźnienia, z jakim nagłośniono ją w mediach. Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że wszystko musi zostać dokładnie wyjaśnione. Dodała, że z całą siłą trzeba przeciwstawić się pogardzie wobec kobiet.

>>> Czytaj też: Wraca widmo koszmaru z 2008 roku. Soros: globalne rynki stanęły w obliczu kryzysu