Przed rozpoczęciem rozmów Orban oświadczył, że ważna jest normalizacja stosunków między Rosją a Europą.

Wizyta węgierskiego premiera w Moskwie była planowana od dawna. Jak przypominają rosyjskie media, Wiktor Orban ma do omówienia z Władimirem Putinem kilka ważnych kwestii gospodarczych. W ubiegłym roku Kreml zgodził się pożyczyć Węgrom 10 miliardów euro na rozbudowę elektrowni atomowej. Realizacją projektu miałaby zająć się Rosyjska Agencja Atomowa "Rosatom".

Niezależni komentatorzy twierdzą, że przy okazji wizyty w Moskwie Viktor Orban chce także nakłonić Władimira Putina do odstąpienia od embarga na węgierskie produkty spożywcze. Z kolei węgierski dziennik "Nepszabadsag" już wcześniej sugerował, że Budapeszt jest zainteresowany zakupem rosyjskiego uzbrojenia. Według gazety, chodzi o 30 śmigłowców.

>>> Czytaj też: Sytuacja jest niebezpieczna. "Starcie Rosji i Turcji grozi trzęsieniem ziemi"

Putin chwali Węgrów i Orbana

Moskwa jest zadowolona z jakości stosunków z Budapesztem. Mówił o tym prezydent Rosji Władimir Putin w trakcie spotkania z premierem Węgier.

Już na początku spotkania gospodarz Kremla zwrócił uwagę na problemy w kontaktach Moskwy z Unią Europejską. Twierdził jednak, że nie przeszkadzają one w rozwijaniu dobrosąsiedzkich stosunków z Budapesztem. Władimir Putin nazwał Węgrów „solidnymi partnerami”. Zapewnił też, że jego kraj jest zainteresowany realizacją planów, o których już rok temu rozmawiał z szefem węgierskiego rządu, gdy gościł w Budapeszcie.

>>> Polecamy: Grupa Wyszehradzka zwiera szyki. Nowa siła w UE zrealizuje swoje cele?