statystyki

Sytuacja jest niebezpieczna. "Starcie Rosji i Turcji grozi trzęsieniem ziemi"

16 lutego 2016, 17:36 | Aktualizacja: 16.02.2016, 21:52
Źródło:IAR
Rosja i Turcja

Rosja i Turcjaźródło: ShutterStock

Rosja i Turcja są wobec siebie jak dwie płyty tektoniczne, których starcie grozi trzęsieniem ziemi - ocenia napięcie związane z konfliktem syryjskim Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych PAN.

reklama

reklama

W efekcie ostatnich nalotów zginęło ponad 20 cywilów, o co Turcja oskarża Rosję, kwestia ostrzeliwania przez Turcję celów na terytorium Syrii jest dziś także poruszana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

W opinii byłego sekretarza stanu w MSZ napięcie pomiędzy Moskwą a Ankarą jest bardzo niebezpieczne, ponieważ "oba te kraje mają tendencje neo-imperialne, a władza staje się tam coraz bardziej autorytarna". Kowal porównuje oba państwa do dwóch zachodzących na siebie płyt tektonicznych pomiędzy którymi może zaiskrzyć, a wtedy czekało by nas wielkie trzęsienie ziemi.

Politolog jest zdania, że Turcja prowadzi obecnie własną politykę bezpieczeństwa bez oglądania się na NATO, i potencjalne konsekwencje dla wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego i w efekcie incydentu pomiędzy Turcją a Rosją możemy zostać postawieni przed wyborem - udzielać Turcji pełnego wsparcia jako sojusznikowi NATO, czy udawać że nic nie widzimy i liczyć się z tym, że sami możemy nie doczekać się wsparcia, gdyby coś działo się u polskich granic.

Polska wyraziła ostatnio gotowość użyczenia myśliwców F-16 do patrolowania przestrzeni powietrznej nad Syrią.

>>> Czytaj też: Transportowy paraliż Moskwy. Rosyjskie ciężarówki odcięte od Zachodu

reklama

Tagi:Rosja

reklama

  • Wiaczeslav_Molotov(2016-02-16 18:44) Odpowiedz 15231

    Turcja nigdzie się nie rusza w przeciwieństwie do Rosji. Kremlowskim bandytom grunt zapada się pod nogami - liczą że TYLKO WOJNA ich utrzyma przy władzy. Możliwość dzisiejsza to 50/50 że Kreml napadnie na Turcję od strony Armenii oraz z Krymu.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • JJ(2016-02-16 21:52) Odpowiedz 5019

    Nalezy wykluczyc Turcje z NATO. Nie dosyc, ze podsyca ona syryjski konflikt i czerpie zyski z handlu z ISIS, to bezprawnie atakuje ona cele w Syrii i wciaga NATO konflikt z Rosja. Turcja nie ma nic wspolnego z Europa, ani z USA - trzeba to jasno powiedziec i pokwykluczac tego cynicznego islamskiego kreta z zachodnich struktur.

  • Maminiemam(2016-02-16 23:44) Odpowiedz 256

    Pan Paweł Kowal kiedyś był politykiem. Teraz stał się przeciętnym propagandzistą, serwującym poprawne politycznie "kotlety" na użytek zagranicznych mocodawców. Proszę więcej nie zamieszczać jego wypowiedzi na waszym portalu. To obniża poziom.

  • JJ(2016-02-16 21:50) Odpowiedz 2415

    Nalezy wykluczyc Turcje z NATO. Nie dosyc, ze podsyca ona syryjski konflikt i czerpie zyski z handlu z ISIS, to bezprawnie atakuje ona cele w Syrii i wciaga NATO konflikt z Rosja. Turcja nie ma nic wspolnego z Europa, ani z USA - trzeba to jasno powiedziec i pokwykluczac tego cynicznego islamskiego kreta z zachodnich struktur.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • NieoTakePolskie(2016-02-17 10:12) Odpowiedz 203

    Kowal w instytucie PAN ????? Już naprawdę nie wiedzą kogo zatrudnić ??? Mać !!!

  • km.(2016-02-16 21:27) Odpowiedz 107

    Turcję ustawią w szeregu, Wybuchnie bombka w Istambule. Przyzna się oczywiście ISIS i Turcja cicho będzie siedzieć.

  • gmo niszczy jelita(2016-02-17 13:34) Odpowiedz 74

    turcja nie ma atomu a porywanie się na atomowe państwo to samobijstwo

  • 3rr(2016-02-17 21:20) Odpowiedz 46

    smierc tureckim psom bravo putin!!

  • shameonyou(2016-02-18 07:10) Odpowiedz 32

    Jak resztki g**na z tego konfliktu spadnie Ci na ryj i na Twoja rodzine to wtedy bedziesz klaskal...