W pierwszym etapie cięcia kosztów przedsiębiorcy z Państwa Środka ograniczyli akcje kredytową i próbowali ciąć wydatki. Teraz przyszła kolej, aby baczniej przyjrzeć się kosztom zatrudnienia – wynika z Beżowej Księgi, która opiera wnioski na ankietach wysłanych do ponad 2200 firm w całym kraju.

Spośród badanych firm, 15 proc. stwierdziło, że będzie zmniejszać koszty pracownicze w pierwszym kwartale. Podczas gdy 23 proc. respondentów zamierza zatrudniać nowych pracowników. Jednak jest to mniej o 9 proc. niż w tym samym okresie rok wcześniej.

>>>Czytaj więcej: Nowy mroźny Jedwabny Szlak. Sojusz smoka i niedźwiedzia

Autorzy badania są zdania, że zmusi to do działania chiński rząd.

Perspektywy rynku pracy na drugi kwartał tego roku są również ponure: 14 proc. badanych firm oczekuje zwolnień, a 28 proc. planuje zatrudniać, ale jest to spadek o 10 punktów procentowych do poprzedniego roku.

W ubiegłym miesiącu władze w Pekinie zapowiedziały, że planują cięcia 1,8 mln miejsc pracy w branży węglowej i stalowej. Co stanowi 20 proc. zatrudnienia w górnictwie i 11 proc. w hutach. Obie gałęzie gospodarki znane są z nieefektywności.

Jednak prognozy dla rynku chińskiego są trudne do przewidzenia. Brakuje wiarygodnych statystyk i danych z gospodarki, a oficjalne dane z Pekinu nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.

Pojawią się coraz to nowe niepokojące rysy na drugiej gospodarce świata. Większość danych gospodarczych w pierwszych miesiącach tego roku wskazują, że wzrost słabnie. Produkcja przemysłowa spadła do najniższego poziomu od pięciu lat, a eksport skurczył się w lutym o 20 proc. w stosunku do zeszłego roku.

>>>Czytaj więcej: Zmierzch Państwa Środka? Inwestorzy prognozują załamanie chińskiej gospodarki

Jest już jednak jasne, że Chiny zanotują najwolniejszy roczny wzrost od 25 lat, a wielu ekonomistów rysuje czarne prognozy na najbliższe lata. Ekspansja gospodarcza słabnie, Pekin stara się odejść od wzrostu gospodarczego napędzanego eksportem i dużymi projektami inwestycyjnymi na rzecz większego udziału konsumpcji wewnętrznej.

Już 15 kwietnia Chińczycy opublikują najnowsze, rządowe dane o wzroście w pierwszym kwartale. Poznamy wtedy oficjalną kondycję chińskiej gospodarki.

>>>Czytaj więcej: Tłumy z walizkami pieniędzy. Wydają krocie na wakacjach