Największa amerykańska firma górnicza ma problem z obsługą 6,3 mld dolarów długu. Czas na zapłatę zaległych odsetek od obligacji Peabody Energy ma jeszcze do 14 kwietnia. Żeby pozyskać gotówkę, usiłuje sprzedać dwie duże kopalnie, ale sprawa się przeciąga.

Przykład Peabody, spółki szczycącej się przez lata najniższymi kosztami wydobycia węgla i wyśrubowaną efektywnością, jest przykładem, że w tym sektorze nie ma świętych krów. W ciągu ostatnich pięciu lat firmie ani razu nie udało się wypracować zysku netto.

Spadek cen ropy i gazu oraz rosnące wykorzystanie gazu w energetyce musiały odbić się na kondycji producentów węgla. Mimo zamknięcia setek kopalń, m.in. po ubiegłorocznych bankructwach głównych konkurentów Peabody - Walter Energy, Alpha Natural Resources i Arch Coal - Stany Zjednoczone wciąż mają nadwyżkę węgla. W efekcie jego ceny w USA od 2011 r. spadły aż o 75%.

>>> Czytaj też: Tania ropa? Norwegia ma jeszcze większy problem. Złoża surowca się wyczerpują

Notowania Peabodys

Notowania Peabodys

źródło: Materiały Prasowe

I to jeszcze nie koniec drogi w dół dla tego rynku. Jak prognozuje U.S. Energy Information Administration, w 2016 r. w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy więcej energii powstanie z gazu ziemnego niż z węgla (udział tych surowców w miksie energetycznym USA wyniesie – odpowiednio – 33 i 32%).

Przedstawiciele EIA pokreślają, że obecne spowolnienie na rynku węgla jest najsilniejsze od końcówki lat 50-tych XX wieku. W 2015 r. zużycie węgla spadło o 13%, głównie ze względu na znacząco mniejsze wykorzystania w energetyce, a w bieżącym roku spadnie o następne 12%. Dopiero w 2017 r. oczekiwana jest stabilizacja z 1-procentowym wzrostem zużycia, głównie ze względu na przewidywane odbicie cen gazu ziemnego. Dalej w przyszłość ze swoimi prognozami IEA nie wykracza. Jednak obserwując spadający popyt na węgiel w Chinach i Europie trudno spodziewać się trwałego wzrostu cen na świecie.

Co dzieje się z amerykańskim górnictwem i czy ustrzeże się przed bankructwem o tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

LINK : wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/1404-amerykanski-gigant-na-skraju-bankructwa#dalej

Autor: Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl