"Jesteśmy w przededniu rozpoczęcia komercyjnej działalności terminalu. W tym tygodniu spodziewamy się publikacji taryfy na stronie Urzędu Regulacji Energetyki i od początku czerwca spodziewamy się gotowości przyjmowania statków z gazem skroplonym" - powiedział Stępień podczas konferencji prasowej.

Dodał, że spółka chce, żeby opłata regazyfikacyjna pobierana przez terminal była konkurencyjna wobec stawki terminalu belgijskiego. W taryfie przewidziano rabaty dla transakcji spot.

Dotychczas zainteresowanie zakupem gazu w terminalu zgłosiły Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz wstępnie ukraiński Naftohaz, powiedział także prezes.

"Naftohaz rozmawia z producentami gazu. Muszą jeszcze muszą mieć pomysł, jak dopiąć przesył ze Świnoujścia do granicy. Myślę, że czekają ma uruchomienie terminalu" - powiedział Stępień.

Obecnie przepustowość rewersu gazowego na granicy z Ukrainą wynosi 1,5 mld m3. Po wybudowaniu połączenia przepustowość sięgnie 8 mld m3.

Pod koniec kwietnia Gaz-System informował, że wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu. Zakończyły się również kluczowe testy eksploatacyjne terminalu.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

>>> Czytaj też: Rewolucja w powietrzu. Powstał wielki sojusz tanich linii lotniczych