"Z niecałymi 7,5 mld dolarów inwestycji w 2015 r. Polska jest daleko poza czołówką, bo zajmujące dwudziestą pozycję Chile ma na koncie 16 mld dolarów" – czytamy w artykule.

Deklasyfikacja Polski odbywa się przy tym niejako "wbrew światowym trendom" – odnotowuje "Puls Biznesu". "Napływ BIZ na świecie urósł o 38 proc. do 1,76 bln dolarów, a do krajów rozwiniętych odbił od najwyższego poziomu od 2007 r. – do 962 mld".

"To, że Chile, kraj o połowę mniejszy od Polski, miał dwa razy więcej BIZ, świadczy, że mamy wciąż duży, ale niewykorzystany, potencjał" – powiedział dziennikowi Dorota Dąbrowska, dyrektor zarządzająca z amerykańskiej izby handlowej.

Polska nie została też wymieniona w rankingu krajów, w których przedstawiciele międzynarodowych korporacji spodziewają się największych wartości inwestycji w latach 2014-16. Dwa lata temu byliśmy na 13. pozycji" – zauważa "Puls Biznesu".

Polska znalazła się za to "w niechlubnej części raportu", gdzie mowa o krajach, które wprowadziły ostatnio ograniczenia dla inwestorów, takich jak Argentyna, Australia, Węgry i Rosja" – podsumowuje dziennik. (PAP)

>>> Polecamy: Grupa Azoty i KGHM objęte specjalną ochroną przed wrogim przejęciem