SYTUACJA NA RYNKU FUNDUSZY NIERUCHOMOŚCI WLK. BRYTANII

Do środy łącznie 7 funduszy inwestujących w nieruchomości zawiesiło możliwość wypłaty środków przez inwestorów w obawie przed utratą płynności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje z piątku dotyczące sytuacji na rynku funduszy.

Fundusz Aberdeen Asset Management przedłużył do poniedziałku zakaz wycofywania środków z rachunków przez inwestorów.

Skomplikowana sytuacja w strukturze udziałów w funduszach. Z danych agencji Bloomberg wynika, że wśród inwestujących w fundusze, które zamroziły wypłaty środków, znajdują się fundusze z innych branż, np. HSBC Global Asset Management, czy Baring Asset Management. Co więcej, „zamrożone” fundusze posiadają udziały w innych „zamrożonych” funduszach. M&G Investments posiada 2 mln akcji Aviva Plc, a Standard Life, który jako pierwszy w poniedziałek podjął decyzję o zawieszeniu wypłat, jest z kolei udziałowcem M&G (2,4 mln akcji).

Agencja Bloomberg, powołując się na źródła, podaje, że brytyjski nadzór finansowy (Financial Conduct Authority) zażądał od funduszy nieruchomości codziennych raportów o ich sytuacji.

40-proc. prognozy spadków wartości brytyjskich spółek deweloperskich są „przesadzone” – uważa UBS. Zdaniem banku sektor jest dobrze przygotowany na spowolnienie, inaczej niż w 2008, gdyż jest solidnie dofinansowany. W opinii UBS rynek obecnie uwzględnia w wycenach 10-proc. spadek wartości domów i 25-proc. spadek obrotów na brytyjskim rynku nieruchomości. UBS przewiduje 20-proc. spadek wartości biur w Londynie, 15-proc. spadek wartości powierzchni handlowej w całej UK, oraz 5-10-proc. w Londynie.

Zaangażowanie brytyjskich banków w sektor krajowych nieruchomości komercyjnych wynosi ok. 65 mld funtów i jest na poziomie jednej trzeciej wartości rynkowej całego sektora bankowego – wynika z wyliczeń agencji Bloomberg.

300 URZĘDNIKÓW WIĘCEJ W BRYTYJSKIM MINISTERSTWIE DS. BIZNESU

Brytyjski rząd planuje zatrudnić nawet 300 nowych urzędników, którzy będą odpowiedzialni za negocjacje handlowe z partnerami spoza UE w sytuacji niepewności co do dalszych relacji UK z UE – ogłosił w piątek Sajid Javid, minister ds. biznesu Wlk. Brytanii.

14 PROC. EKSPORTU LUKSEMBURGA TRAFIA DO UK – BANK CENTRALNY

Udział eksportu do Wlk. Brytanii w całości eksportu Luksemburga wynosi 14 proc. – wynika z piątkowego raportu banku centralnego Luksemburga.

„Kraj jest przez to szczególnie narażony (na skutki Brexitu – PAP)” – napisano w raporcie.

„W tym kontekście niezwykle istotnym jest, by niska inflacja nie przeniosła swoich efektów na ceny i wynagrodzenia” – dodano.

BREXIT NIE BĘDZIE MIEĆ SWOJEJ KONTYNUACJI – TUSK

„Chciałbym powiedzieć wszystkim naszym przeciwnikom, w UE i poza nią, którzy mają nadzieję na kontynuację Brexitu – chcę powiedzieć głośno i jednoznacznie – nie zobaczycie na ekranie słów +ciąg dalszy nastąpi+” – powiedział podczas szczytu NATO przewodniczący Rady UE Donald Tusk.

„Brexit jest jedynie wypadkiem, a nie początkiem procesu. Geopolityczne konsekwencje Breixtu mogą być bardzo poważne. Podtrzymywanie możliwie najbliższych relacji między UE a UK leży w amerykańskim i europejskim interesie” – dodał.

TANZANIA NIE PODPISZE UMOWY HANDLOWEJ Z UE W TERMINIE

Tanzania nie podpisze umowy o partnerstwie gospodarczym z UE z powodu „ostatnich wydarzeń, które dotknęły Wspólnotę” – poinformowało MSZ Tanzanii.

Ceremonia podpisania była wyznaczona na 18 lipca.

NOWY BRYTYJSKI KOMISARZ UE

David Cameron mianował Juliana Kinga, dotychczasowego ambasadora Wielkiej Brytanii we Francji, na stanowisko brytyjskiego komisarza UE - poinformowała w piątek rzeczniczka brytyjskiego premiera.

King zastąpi na tym stanowisku Jonathana Hilla, który podał się do dymisji po czerwcowym referendum, w którym obywatele wypowiedzieli się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Sir Julian King jest doświadczonym dyplomatą, ma szczególne doświadczenie w sprawach europejskich. Premier uważa, że będzie on znaczącym uzupełnieniem Komisji" (Europejskiej) - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Camerona.

Hill był brytyjskim komisarzem UE ds. usług finansowych. Ustąpił ze stanowiska, podkreślając, że jest "rozczarowany wynikami referendum" z 23 czerwca ws. Brexitu. O zakresie obowiązków nowego komisarza zadecyduje przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, jednak uważa się, że nowy komisarz nie dostanie znaczącej teki.

Nowy kandydat będzie musiał przejść przez pełną procedurę akceptacji ze strony Parlamentu Europejskiego.