W drugiej połowie XX wieku większość przedstawicieli klasy średniej spodziewało się przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Rozwój medycyny i związane z nim wydłużenie spodziewanej średniej długości życia prowadzi jednak do powstania poważnego problemu: ludziom zabraknie oszczędności na dodatkowe dekady życia.

Problem ten dotyczy w dużej mierze millenialsów, których finanse zostały zdruzgotane przez trwający latami kryzys finansowy. Wiele młodych osób zaczyna swoje zawodowe kariery z dużymi studenckimi kredytami. Nawet jeśli będą odpowiedzialnie odkładały na emeryturę, prawdopodobnie będą zmuszone do pracy powyżej „60-tki”.

Już teraz warto sobie zadać pytanie: jakich zmian dokonać, by zwiększyć swoje szanse na długą, satysfakcjonującą karierę?

Zawodowa praca niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim poczucie celu oraz utrzymanie społecznych relacji. Liczne badania potwierdzają, że praca w podeszłym wieku zmniejsza ilość dolegliwości. Aktywizacja zawodowa seniorów może więc zmniejszyć stale rosnące koszty ochrony zdrowia oraz zwiększyć przychody budżetowe państw.

Konieczna jest jednak zmiana rynku pracy, który nie jest dostosowany do wymagań osób w podeszłym wieku. Modernizacji wymaga zmiana struktury firm, która pozwoli stworzyć środowisko wspierające współpracę pomiędzy różnymi pokoleniami.

Potrzebę tego typu zmian dostrzegają największe firmy. BMW prowadzi na przykład pilotażowy projekt dla starszych pracowników zatrudnionych przy liniach montażowych. Firma dokonała w jego ramach zmian sprzętu, począwszy od krzeseł i podłóg, a skończywszy na obuwiu. Mają one redukować zmęczenie pracowników. Koszt projektu to około 40 tys. euro. Zmiany wpływają już jednak pozytywnie na zwiększenie produktywności załogi i zmniejszenie liczby absencji.

Firmy muszą także prowadzić programy szkoleniowe przygotowujące do dłuższej pracy. Edukacja siły roboczej w świecie szybko rozwijających się technologii nie może kończyć się na osiągnięciu dorosłości. Kolejną zmianą powinno być uelastycznienie czasu pracy.

Ważną rolę w wydłużaniu życiowego czasu pracy powinny także odegrać społeczności, politycy i samorządowe władze. Więcej na ten temat na stronie Quartza.

>>> Polecamy: Rekordowo wysoka rotacja na rynku pracy. 29 proc. Polaków zmieniło zatrudnienie