statystyki

Frankowicze grożą: Przestaniemy płacić raty. Prezes ZBP odpowiada: Traficie na listę dłużników

12 sierpnia 2016, 13:55 | Aktualizacja: 12.08.2016, 14:00
Źródło:PAP
Frank szwajcarski

Frank szwajcarski źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Gianluca Colla

Wezwania, by zaprzestać płacenia rat kredytów walutowych są skrajnie nieodpowiedzialne; narażają kredytobiorców na utratę wiarygodności i brak możliwości skorzystania z szykowanych nowych propozycji dla frankowiczów - mówi PAP prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Reklama

Reklama

W ubiegłym tygodniu skupiające frankowiczów stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" ogłosiło akcję ZERO HARACZU. "Koniec z działaniem przepisów niezgodnych z prawem. Zaprzestaniemy płacić nielegalne, niezgodne z prawem raty. W obronie prawa i sprawiedliwości, w obronie Rzeczpospolitej. Każdy poszkodowany będzie mógł od nas uzyskać niezbędną pomoc, która ukróci przejmowanie majątku za ułamek jego wartości" - poinformowano.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział PAP, że w przypadku uruchomienia tej akcji banki będą musiały, zgodnie z prawem, wpisać osoby, które nie płacą rat na listę dłużników. Listę taką prowadzi Krajowy Rejestr Długów.

"To oznacza, że ktoś nie płacący rat rujnuje swoją wiarygodność, nie tylko w sektorze bankowym" - zaznacza.

Dodaje też, że "w świetle podjętych ostatnio decyzji przez władze, te propozycje są skrajnie nieodpowiedzialne", a nawet "drwiące ze zdrowego rozsądku i z woli, jaką wykazują uczestnicy procesu znalezienia rozwiązania tej skomplikowanej sytuacji".

>>> Czytaj też: Prezydencka ustawa frankowa. Oto plusy i minusy nowych propozycji

"Trzeba pamiętać, że wypracowane rozwiązania restrukturyzacyjne będą kierowane do tych osób, które starają się regularnie obsługiwać kredyt. Namawianie więc do tego, by nie obsługiwać kredytu, jest namawianiem do wykluczenia się z możliwości wykorzystania wypracowywanych propozycji" - podkreśla Pietraszkiewicz.

Komitet Stabilności Finansowej powołał w środę Grupę Roboczą ds. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych, w której skład wejdą przedstawiciele instytucji reprezentowanych w KSF.

Według komunikatu NBP "zadaniem Grupy jest opracowanie projektu rekomendacji Komitetu w zakresie rozwiązań, które prowadziłyby do restrukturyzacji portfela walutowych kredytów mieszkaniowych na zasadzie dobrowolnego porozumienia pomiędzy bankami i ich klientami oraz nakreślały ramy pożądanego kształtu takiej restrukturyzacji".

Powołanie grupy było inicjatywą prezesa NBP Adama Glapińskiego. Zapowiedział on to już 2 sierpnia podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta.

Podczas tej konferencji zapowiedziano też skierowanie do Sejmu (co już nastąpiło) prezydenckiego projektu ustawy, zakładającej zwrot spreadów frankowiczom. Według ówczesnych zapowiedzi przewalutowanie walutowych kredytów mieszkaniowych nie odbędzie się na drodze ustawowej, ale będzie procesem dobrowolnym, rozłożonym w czasie, odbywającym się przy wykorzystaniu "instrumentów nadzorczych".

Frankowicze negatywnie ocenili te zapowiedzi. Ich zdaniem również projekt zwracający spready nie powinien w ogóle wchodzić w życie, bo regulacje w nim zawarte zamykają drogę sądową dla wielu pozwów, które - według nich - z powodzeniem składają klienci banków.

>>> Polecamy: Prezydent zaoferował frankowiczom mniej niż PO?

Reklama

Reklama

 • olkjlkj(2016-08-12 14:11) Odpowiedz 122

  przestaniemy płacic : D dobre. śmiało - brakuje mieszkań na rynku podobno - są chętni na licytacje. trzeba było myśleć zanim się podpisało umowy a nie brać na łapu capu a teraz grozić innym że .... ludzie od czego macie doradców, pośredników, od czego macie własne głowy, książki, wiedzę w internecie. niczego was to nie nauczyło?

 • mnb(2016-08-12 14:47) Odpowiedz 72

  i bardzo dobrze frankowiczom,wzięli we frankach to niec teraz płacą.

 • mdc(2016-08-12 17:42) Odpowiedz 61

  Jak przestana placic to powinni zabrac im mieszkania. Wiedzialy i widzialy galy co braly. Frankowicze to jest bardziej wyksztalcona i zamozniejsza czesc spoleczenstwa ktora teraz chce sie wymigac od zobowiazan . Moj znajomy jest ksiegowym, wzial kredyt we frankach i niech mi ktos powie ze on nie wiedzial o ruchomych stopach procentowych kredytu . Takich jak on jest wielu .

 • emigrant(2016-08-12 21:54) Odpowiedz 20

  Ostro. Co za tupet :))) Moze od razu im umożyć te długi po co mają cokolwiek płacić. Przeciez frank źle nie stoi. Potaniał ostatnio.

 • lech2011(2016-08-13 05:38) Odpowiedz 10

  teraz ci, co stracili na giełdzie powinni domagać się zwrotu straconej kasy

 • pogromca trolli(2016-08-12 18:33) Odpowiedz 10

  @mdc -słaba historyjka,uważaj bo "instytucje zaufania publicznego" nie płacą za byle jakie trollowanie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze