statystyki

Gorsze czasy dla hipotek. Polacy nie chcą się zadłużać

21 sierpnia 2016, 17:44
Źródło:Lion's House
Mediana maksymalnej kwoty kredytu dla 3-osobowej rodziny

Mediana maksymalnej kwoty kredytu dla 3-osobowej rodzinyźródło: Materiały Prasowe

O kredyt jest dziś trudniej niż przed rokiem. Gdyby tego było mało, Polacy mniej chętnie zaciągają kredyty mieszkaniowe. Z drugiej strony deweloperzy wciąż ustanawiają kolejne rekordy sprzedaży mieszkań. Dysonans ten nie będzie jednak trwać wiecznie – ostrzega Lion’s Bank.

Reklama

Reklama

Trzyosobowa rodzina dysponująca dochodem na poziomie 5 tys. zł netto może pożyczyć niecałe 376 tys. zł (mediana) w formie 30-letniego kredytu – wynika z najnowszych danych zebranych przez Lion’s Bank. Wynik ten jest wyższy niż przed miesiącem (o 16 tys. zł), ale w ciągu roku zdolność kredytowa modelowej rodziny spadła o ponad 70 tys. zł.

Do kalkulacji przyjęto, że kredytobiorcy zobowiązują się do korzystania z bankowego rachunku i karty kredytowej, a w niektórych bankach – o ile jest to niezbędne - kupują także dodatkowe ubezpieczenie.

Banki dają mniej, a klienci chcą mniej

Spadające możliwości zadłużania się, to nie jedyna zła informacja płynąca z rynku kredytowego. Polacy od 3 miesięcy wyraźnie mniej chętnie się zadłużają. Indeks BIK badający popyt na kredyty mieszkaniowe pokazuje, że znacznie mniej osób niż przed rokiem zgłosiło się po dług na własne „cztery kąty”. Najnowszy odczyt (za lipiec) mówi o spadku o 9,5%. Aż tak wyraźnie zmalała rok do roku kwota, o którą w sumie wnioskowali potencjalni kredytobiorcy.

Zdolność finansowa 3-osobowej rodziny

Zdolność finansowa 3-osobowej rodziny

źródło: Materiały Prasowe

O słabych wynikach akcji kredytowej mogą też świadczyć dane publikowane przez NBP. Bank centralny publikuje informacje o tym ile Polacy są winni z tytułu kredytów mieszkaniowych. Od lat statystyki mówią przeważnie o tym, że zadłużenie Polaków z miesiąca na miesiąc rośnie. To znaczy, że więcej kredytów jest udzielanych niż spłacanych. Co jednak jest informacją niecodzienną, to fakt, że Polacy zadłużają się obecnie najmniej chętnie od 7 lat, a przecież w tym czasie zdarzały się momenty, w których kredyty hipoteczne były dwa razy droższe niż dziś.

>>> Czyj też: Wściekli frankowcy, rządowa gra na przeczekanie. Opery mydlanej ciąg dalszy

Gdyby tego było mało ankiety przeprowadzone przez NBP sugerują, że w kolejnym kwartale sytuacja wcale nie będzie lepsza. W tym kontekście zaskakiwać może fakt, że deweloperzy wciąż wyznaczają kolejne rekordy sprzedaży i liczby noworozpoczynanych inwestycji. Zgodnie z danymi firmy doradczej REAS, w II kw. br. deweloperzy sprzedali aż o 18% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem, a już wtedy mieszkań sprzedawano dużo. Trzeba jednak pamiętać, że dobra sprzedaż w dużej mierze była pompowana szybko kończącymi się pieniędzmi z programu „Mieszkanie dla młodych” oraz, a może przede wszystkim, sporą dozą gotówki inwestorów poszukujących w miarę bezpiecznego sposobu ulokowania pieniędzy.

Tylko jeden bank da 400 tysięcy

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

źródło: Materiały Prasowe

Co należy podkreślić, w sierpniu modelowa rodzina nie miała co liczyć na pożyczenie na mieszkanie pół miliona złotych. Taka sztuka przy zarobkach 5 tys. zł miesięcznie możliwa była w 2015 roku nawet w 4-5 instytucjach. Dziś takiej kwoty nie pożyczy już żaden z przebadanych banków. Co więcej, tylko jeden bank – BPH zezwoliłby modelowej rodzinie na zaciągnięcie ponad 400 tys. zł długu.

Autorzy: Bartosz Turek, Lion’s Bank, Anna Olesiejuk, Tax Care

>>> Czytaj też: Ceny mieszkań, raty kredytów. Polski rynek nieruchomości w pigułce [RAPORT]

Reklama

Reklama

 • gosciu(2016-08-21 19:23) Odpowiedz 74

  Ile kosztuje w polandii kredyt hipoteczny na 30 lat a ile w krajach tzw rozwinietych. Moze ludzie maja dosc dymania

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • sdsa(2016-08-22 02:21) Odpowiedz 33

  kredyt nie jest nikomu potrzebny, mozna wynajmowac

 • obserwator(2016-08-22 10:56) Odpowiedz 11

  Co się dziwić... Ludziska patrzą jak banki skwapliwie "biorą odpowiedzialność" ********* które w 2007 i 2008 masowo sprzedawały i odechciewa się im mieć cokolwiek wspólnego z tymi instytucjami.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze