Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że jeśli chodzi o relacje z nową administracją amerykańską po wygraniu Donalda Trumpa prezydent Duda "liczy na dużą aktywność polskiej dyplomacji, która szybko zbuduje podłoże, pole do tego, aby relacje polskie z nową administracją były na tyle intensywne, żeby mogło także dojść do rozmów głów państw".

"To wymaga dużej pracy polskiej dyplomacji. Prezydent bardzo oczekuje dużej aktywności ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskiego aparatu dyplomatycznego, żeby tak te relacje polsko-amerykańskie stanowić, żeby było pole do rozmowy głów państw" - dodał minister.

11 stycznia Andrzej Duda podczas dorocznego spotkania z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym w Polsce przedstawi główne założenia planu aktywności zagranicznej Prezydenta RP. Andrzej Duda zatwierdził plan aktywności zagranicznej w 2017 r. w czwartek 5 stycznia.

Szczerski zaznaczył, że aktywność zagraniczna prezydenta w 2017 roku będzie koncentrowała się wokół dwóch osi - bezpieczeństwo oraz budowanie więzi międzynarodowych i pozycji Polski we wspólnocie globalnej.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, celem polityki zagranicznej prezydenta będzie wdrożenie postanowień szczytu NATO "w pełnym wymiarze, tzn. nie tylko obecności wojskowej na wschodniej flance, ale też postanowień politycznych w tym współpracy z partnerami NATO na Wschodzie, czyli m.in. Ukrainą, oraz na Północy - Finlandią i Szwecją" - podkreślił.

Szczerski powiedział, że prezydent planuje udział w tegorocznym szczycie NATO w Brukseli, który będzie pierwszym spotkaniem przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego z udziałem nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Dodał, że prezydent weźmie też udział w lutym w konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Kolejnym celem polityki zagranicznej Andrzeja Dudy w obszarze bezpieczeństwa będzie realizacja "deklaracji warszawskiej" dotyczącej współpracy UE-NATO. "To jest też dorobek, który towarzyszył szczytowi NATO w Warszawie. Prezydent jest zainteresowany realizacja tej współpracy tak, żeby przyniosła ona zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w społeczeństwie europejskim, bez dublowania się tych dwóch instytucji, bez rywalizacji, ale właśnie we współpracy" - zaznaczył Szczerski.

>>> Czytaj też: Trump kontra Polska. Jak prezydentura miliardera wpłynie na nasz kraj?

Zapowiedział też, że prezydent będzie kontynuował swoją aktywność na rzecz wspierania kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. "Prezydent wysłał w tej sprawie listy do przywódców różnych grup, które funkcjonują w ramach społeczności ONZ-owskiej, do wszystkich głów państw krajów frankofońskich, żeby promować polską kandydaturę" - poinformował Szczerski.

Jak zaznaczył, najbliższa zagraniczna wizyta prezydenta w Izraelu i Palestynie jest częścią pokazywania zainteresowania Polski problemami globalnego bezpieczeństwa, co jest istotne punktu widzenia zabieganie o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jeżeli chodzi o drugą oś aktywności zagranicznej - budowanie więzi międzynarodowych - składać się będą na nią trzy elementy: współpraca regionalna, współpraca z krajami Europy oraz aktywność globalna - dodał minister.

Według niego w zakresie współpracy regionalnej prezydentowi zależy na wzmocnieniu Grupy Wyszehradzkiej oraz dalszej promocji koncepcji Trójmorza, czyli współpracy państw leżących wokół Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Minister przypomniał, że Andrzej Duda wraz z prezydent Chorwacji zaprosili przywódców na szczyt państw Trójmorza, który odbędzie się w lipcu w Warszawie.

Szczerski poinformował, że w tym roku planowane jest też spotkanie w Polsce przywódców państw wschodniej flanki NATO.

Jak zaznaczył, prezydent chce też utrzymać "pozytywną dynamikę relacji polsko-niemieckich". "Oczekujemy, że Francja, która ma być gospodarzem kolejnego szczytu Trójkąta Weimarskiego, z tej roli kraju gospodarza się w 2017 roku wywiąże i ją zrealizuje" - powiedział Szczerski.

Dodał, że prezydent oczekuje, iż Europa podejmie debatę o wewnętrznej reformie, powrocie do polityki odbudowywania zaufania obywateli do integracji europejskiej. "Prezydentowi zależy, żeby po okresie wyborczym w ważnych państwach UE, który zawsze jest pewnym zawieszeniem, Europa powróciła do dyskusji o reformie (...). Prezydent będzie wspierał działania na forum europejskim wszystkich tych, którzy będą się angażować w projekty reform i zdynamizowania polityki europejskiej" - zapowiedział.

Zdaniem Szczerskiego ważnym elementem zagranicznej polityki prezydenta będzie także dyplomacja gospodarcza i poszukiwanie nowych partnerów gospodarczych dla Polski. Zapowiedział, że w tej kwestii prezydent będzie aktywny zwłaszcza w obszarach, gdzie "Polska była do tej pory bardzo mało obecna". Wpisuje się w to planowana pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w Meksyku i szukanie tutaj nowych powiązań biznesowych - powiedział minister.

Poinformował, że Andrzej Duda otrzymał też zaproszenie od prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa do udziału Wystawie Światowej Expo 2017 w Astanie. Jak dodał, planowane jest, że prezydent będzie tam gospodarzem dnia polskiego. "Wstępnie planujemy też w tym roku wizytę na Dalekim Wschodzie, w Azji Południowo-Wschodniej" - dodał.

>>> Polecamy: Szymański: Zabiegamy o to, by rotacyjna obecność wojsk NATO była de facto stałą