Jeśli studiować, to najlepiej na uczelniach technicznych. Jak wynika z najnowszego raportu zarobki.pracuj.pl, to właśnie inżynierowie mają szanse na najwyższe wynagrodzenia tuż po studiach.

Dwa światy: informatyk kontra fizjoterapeuta

Zarobki - praca do 3 lat

Zarobki - praca do 3 lat

źródło: Materiały Prasowe

Pierwsze miejsce w rankingu kierunków z najwyższymi zarobkami na starcie zajmuje informatyka. Według badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl, przeciętne wynagrodzenie dla pracowników tej specjalizacji ze stażem krótszym niż 3 lata wynosi 5,2 tys. zł brutto. Na pensje przekraczające 4 tys. zł mogą też liczyć absolwenci informatyki i ekonometrii, elektroniki i telekomunikacji, a także automatyki i robotyki. Jednak nie tylko kierunki techniczne są przepustką do wysokich zarobków. Wysoko w zestawieniu uplasowały się też zarządzanie i marketing oraz finanse i bankowość. Świeżo upieczeni absolwenci mechatroniki, mechaniki i budowy maszyn, matematyki i elektrotechniki dostają przeciętnie 3,5 tys. zł brutto. W tej grupie znaleźli się też specjaliści od rachunkowości.

Po drugiej stronie rankingu, z najniższymi pensjami na początku kariery, uplasowali się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych. Najgorsze perspektywy zarobkowe mają osoby po fizjoterapii (2,5 tys. zł brutto), turystyce i rekreacji (2,8 tys. zł) oraz pedagogice (2,8 tys. zł).

>>> Polecamy: Hurtownie CV, czyli jak działają agencje zatrudnienia

1,7 tys. zł podwyżki ciągu 3 lat

Eksperci Pracuj.pl wyróżnili też w raporcie specjalizacje, które charakteryzują się najwyższą dynamiką wzrostu wynagrodzeń w miarę zdobywaniem doświadczenia. Tutaj znów prym wiodą kierunki techniczne. Mediana wynagrodzeń absolwentów elektroniki i telekomunikacji ze stażem pracy od 3 do 6 lat rośnie o 1,7 tys. zł. W przypadku budownictwa oraz automatyki i robotyki podwyżki sięgają 1,4 tys. zł. Co ciekawe, wysoki wzrost pensji po trzech latach od rozpoczęciu pracy deklarują też absolwenci psychologii i prawa – po ok. 1,3 tys. zł.

- Wraz z rozwojem kariery czynnikiem wpływających na wysokość wynagrodzenia, oprócz wybranej specjalizacji, jest doświadczenie. Studenci kierunków technicznych mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4,8 tys. zł brutto na start, ale już bardziej doświadczeni pracownicy (3-6 lat doświadczenia) zarabiają przeciętnie 6 tys. zł brutto – mówi Artur Kobyliński, ekspert ds. zarobków portalu zarobki.pracuj.pl.

Zarobki - praca od 3 do 6 lat

Zarobki - praca od 3 do 6 lat

źródło: Materiały Prasowe

Nieco niższe podwyżki – na poziomie ok. 1000 zł brutto - otrzymują absolwenci kierunków: finanse i rachunkowość, informatyka, informatyka i ekonometria, matematyka, mechatronika, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, inżynieria środowiskowa czy transport.

Czyje pensje rosną najwolniej? Z danych Pracuj.pl wynika, że absolwentów kierunków administracyjnych – w ciągu trzech lat ich pensje zwiększają się przeciętnie tylko o 150 zł. Fizjoterapeuci, dziennikarze i pedagodzy dostają w tym czasie ok. 300-350 zł podwyżki, a specjaliści od technologii żywienia i socjologowie – po ok. 400 zł.

Humaniści uciekają od pracy w zawodzie

Osoby po studiach technicznych i inżynierskich najczęściej rozpoczynają swoją karierę zawodową zgodnie z ukończoną ścieżką edukacyjną. W przypadku kierunków humanistycznych, sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie.

„Według danych pozyskanych z ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl praktycznie każdy absolwent kierunków informatycznych pracuje w obszarze bliskim swojemu wykształceniu. Również większość osób z wykształceniem budowlanym, bo aż 83 proc., tuż po studiach rozpoczyna pracę w budownictwie. Wśród kierunków spoza obszarów technicznych czy ścisłych, znaczna część prawników i finansistów także podejmuje pierwszą pracę zgodną z profilem wykształcenia” – czytamy w raporcie.

>>> Czytaj też: Znajomość języków obcych kontra zarobki. Zobacz zestawienie

Tymczasem w przypadku absolwentów pedagogiki zaledwie 20 proc. osób pracuje w sektorze edukacji lub szkoleń. „Osoby kończące psychologię i socjologię chętnie podejmują pracę w HR. Niewiele pracowników po dziennikarstwie i komunikacji społecznej rozpoczyna karierę w wyuczonym zawodzie – pracę w tym obszarze rozpoczyna zaledwie 13 proc. absolwentów tego kierunku” – zaznaczają autorzy raportu.