…wynik głosowania okazuje się szokiem. Tak było rok temu, w 2015 roku wybory parlamentarne też przyniosły nieoczekiwaną wiktorię Torysów. Premier May w kwietniu zdecydowała zwołać przedterminowe wybory po powiększyć najmniejszą od trzech dekad, kilkunastogłosową przewagę obozu rządzącego w parlamencie. Stan naszej wiedzy o 23:30 mówi, że liczba głosów Torysów spadnie prawdopodobnie z 330 do 314 (na 650 możliwych).

Niespełna dwa miesiące temu przewaga Partii Konserwatywnej w sondażach była miażdżąca a symulacje zakładały najmniejszą liczbę przedstawicieli Partii Pracy w Izbie Gmin od stu lat!

Tymczasem pierwsze exit polls sugerują, że Torysi nie będą w stanie samodzielnie rządzić. Taki scenariusz sprawia, że prowadzenie polityki wewnętrznej i negocjacje w sprawie brexitu będą bardzo trudne. Oznacza to skokowy wzrost premii za ryzyko polityczne, ryzyko niestabilnych rządów, ryzyko kolejnej skróconej kadencji. Funt spada po pierwszych szacunkach szybciej niż możliwe jest do opisania…

Głosowanie w brytyjskich wyborach parlamentarnych dobiegło końca. Pierwsze EXIT POLLS sugerują, że Partia Konserwatywna zdobyła zaledwie 314 z 650 miejsc w parlamencie a Partia Pracy 266. W pierwszej reakcji funt traci prawie 2 proc. GBP/USD jest przy 1,2720.