Perth, Australia / ShutterStock

Według systemu komputerowego firmy SAS, raj na ziemi znajduje się… w Australii. A dokładniej w mieście Perth na zachodzie kraju. To właśnie ta miejscowość została wytypowana jako najlepsze miejsce do życia w projekcie „Paradise Found”. W jaki sposób komputer doszedł do takich wniosków? Kluczem do analizy był mechanizm samouczenia się maszyn. System przeanalizował ponad 5 mln danych z różnych źródeł (m.in. rankingi atrakcyjności miast, archiwa UNESCO i WTO, czy opinie internautów z portali typu TripAdvisor i Yelp) i odnajdywał zawarte w ich wzorce.

„Machine learning pozwoliło specjalistom SAS sprawdzić, jak żyje się w Perth i innych miejscach na świecie. Wykorzystując tę technologię, system samodzielnie połączył informacje pochodzące z różnych źródeł i na ich podstawie dokonał wyboru. Co ważne, nie były to jedynie dane liczbowe. Istotną rolę odegrały opinie internautów i ich oceny wystawiane na portalach społecznościowych, które również przeanalizowano, wykorzystując narzędzia text analytics. Wnioski wyciągnięte z pochlebnych bądź negatywnych komentarzy użytkowników Internetu pozwoliły systemowi analitycznemu ocenić, które z branych pod uwagę miejsc stwarza najlepsze warunki do życia” – czytamy w komunikacje firmy SAS.

Dlaczego właśnie Perth?

Perth to czwarte najbardziej zaludnione miasto w Australii. Mieszka tu ok. 2 mln osób. Ciężko więc uznać je za spokojne miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku codzienności. Wręcz przeciwnie. Znajduje się tu ponad 200 restauracji, barów i klubów, a co roku odbywa się tu ok. 450 różnych imprez i festiwali. Działają tu cztery uniwersytety. Mieszkańcy mogą korzystać darmowego transportu. Władze wydają na ten cel 15,3 mln dol. rocznie.

To australijskie miasto jest też rajem dla biznesu. Jak wynika z przeanalizowanych przez SAS danych, Perth może poszczycić się największym odsetkiem milionerów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak grzyby po deszczy wyrastają tu nowe start-upy. Na 5 tys. mieszkańców przypada tu dziś jedna młoda firma technologiczna.

Mieszkańcom sprzyja ciepły i suchy klimat. Średnia temperatura to 19 stopni Celsjusza. Aż 320 dni w roku jest słonecznych, a wypoczywać można na czystych, białych plażach. Nie brakuje też zieleni. Z danych SAS wynika, że na jednego mieszkańca przypadają tu tereny zielone o wielkości ok. 5 kortów tenisowych.

Perth jest jednocześnie najbardziej odosobnioną metropolią na świecie. Najbliższe miasto znajduje się dopiero w promieniu 2845 km.

>>> Czytaj też: Gigantyczna inwestycja na antypodach. Australia zbuduje superautostradę dla elektrycznych aut