Zmian w zarządzie firmy dokonała dziś rada nadzorcza. Krzysztof Sędzikowski w fotelu prezesa zastąpi Roberta Świechowicza. Wiceprezesem i dyrektorem finansowym firmy został zaś Andrzej Juszczyński.

Przed nowym szefem stoi trudne zadanie przeprowadzenia restrukturyzacji w firmie. Duża liczba zamówień w latach 2014 -2015 sprawiła, że producent nie potrafił odpowiednio wywiązać się ze wszystkich umów. Za opóźnienia nałożono na firmę kary finansowe (m.in. za opóźnienia z dostawami pociągów dart czy tramwajów dla Warszawy). Do tego dołożyła się rezygnacja Moskwy z dużej części dostaw tramwajów. Pesa wpadła w długi.

Jesienią zeszłego roku konsorcjum banków z PKO BP zdecydowało się udzielić producentowi 200 mln zł kredytu, który ma umożliwić dalszą realizację zamówień. Zgodnie z umową kredytową firma musi jednak do końca marca tego roku znaleźć nowego inwestora. Pesa rozmawia o tym m.in. ze szwajcarskim Stadlerem. Niewykluczone są także rozmowy z firmami chińskim.

Robert Sędzikowski jest przedstawiany jako menedżer z doświadczeniem m.in. w restrukturyzacji innych firm. W latach 2014 – 2016 był prezesem Kompanii Węglowej. Pracował także z zarządach takich firm jak KGHM Polska Miedź, Boryszew (produkcja m.in. płynów do chłodnic) czy Mondi (produkcja papieru). W przeszłości miał także do czynienia z koleją, pracując w zarządzie firmy CTL Logistics (przewoźnik towarowy). Sędzikowski twierdzi, że zna Pesę i jej problemy, bo w ostatnim czasie przygotowywał program restrukturyzacji firmy.

>>> Czytaj też: Stadler rozważa połączenie z Pesą. Państwowe i prywatne banki uruchomiły 200 mln zł kredytu