Podczas wystąpienia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) w Waszyngtonie Scholz powiedział, że o unii bankowej kraje strefy euro mogą zacząć rozmawiać, gdy "uda im się efektywnie ograniczać ryzyko" finansowe.

Wcześniej w czwartek w Berlinie prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z kanclerz Angelą Merkel, by przekonać Niemcy do poparcia projektu daleko idących reform unii walutowej.

Unia bankowa to element koniecznej solidarności krajów strefy euro - powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej. Podkreślił, że "żadna unia walutowa nie może istnieć bez pewnych elementów konwergencji".

Scholz powiedział w Waszyngtonie, że ważne jest ułożenie takich projektów "we właściwej sekwencji", aby plany dzielenia się ryzykiem finansowym były omawiane dopiero po innych reformach w strefie euro.

"Chcemy pokazać, że w strefie euro nie ma sprzeczności między wprowadzaniem reform a solidarnością (...), między redukowaniem ryzyka a dzieleniem się nim. To nie są kwestie sprzeczne, lecz komplementarne" - dodał minister, który w Waszyngtonie weźmie udział w wiosennej sesji Banku Światowego i MFW.

>>> Czytaj też: Lagarde proponuje pomoc: MFW może być platformą dialogu nt. wojny handlowej