Jest to następstwem oskarżeń wysuniętych przeciw niemu, iż jako szef banku HBOS (Halifax Bank of Scotland) zignorował ostrzeżenia jednego z menedżerów Paula Moore'a o tym, że bank na skutek zbyt szybkiej ekspansji wystawił się na nadmierne ryzyko i w 2005 r. usunął go z pracy ze skutkiem natychmiastowym.

Crosby jako szef jednego z największych brytyjskich banków BoS (Bank of Scotland) nadzorował przejęcie banku hipotecznego Halifax w 2001 r., którego sam był wcześniej szefem. Z fuzji powstał bank HBOS. BoS przejął też inny czołowy brytyjski bank NatWest, a także bank Coutts stając się jedną z największych brytyjskich grup bankowych.

Sprawa dymisji Moore'a wyszła na jaw na wtorkowym posiedzeniu komisji śledczej ds. finansów i skarbu Izby Gmin przesłuchującej czterech wysoko postawionych bankierów, których banki były bliskie upadku w ostatnich miesiącach i zostały rekapitalizowane z pieniędzy podatnika, w tym banku HBOS.

Moore złożył komisji pisemne zeznanie i podtrzymał zarzuty wobec Crosby'ego. Ujawnił, że po dymisji procesował się z bankiem o zwolnienie z pozamerytorycznych względów. Jego dymisję uzasadniono restrukturyzacją działu ryzyka, w którym pracował.

HBOS został przejęty z końcem ub. r. przez Lloyds TSB. Oba banki były rekapitalizowane przez rząd na sumę 7 mld funtów.

Crosby, który był szefem BoS i HBOS w latach 2001-06, został wiceprzewodniczącym FSA w 2004 r. W 2006 r. okresie, gdy Gordon Brown był ministrem finansów, po odejściu z HBOS sporządził dla niego ekspertyzę na temat kradzieży cudzej tożsamości do celów finansowych malwersacji. Drugą ekspertyzę na temat rynku nieruchomości.przygotował dla Browna w ubiegłym roku, gdy wieloletni minister finansów został już premierem.

Rzecznik Browna powiedział dziennikarzom, iż zarzuty przeciwko Crosby'emu były "poważne", a ustąpienie z FSA jego personalną decyzją. W ocenie komentatorów Crosby ustąpił, by chronić reputację FSA, choć kwestionuje wersję wydarzeń Moore'a.

Komentatorzy sądzą, iż ustąpienie Crosby'ego jest ciosem dla FSA, ponieważ organizacja ta już wcześniej była zmuszona do odpierania zarzutów niewywiązywania się z nadzoru rynku usług finansowych, czego wynikiem był upadek i nacjonalizacja banku Northern Rock jesienią ub. r.

Konserwatywna opozycja uznała, iż Brown popełnił duży błąd wyznaczając Crosby'ego do FSA.