Spotkanie, zwołane z inicjatywy Francji, organizuje premier przewodniczących obecnie Grupie Wyszehradzkiej Węgier, Viktor Orban – dodał Havasi.

Wśród tematów rozmów Macrona z Orbanem, a także z premierami Polski, Słowacji i Czech - Mateuszem Morawieckim, Peterem Pellegrinim i Andrejem Babiszem - będą kwestie, które mają być poruszone podczas szczytu UE, w tym kryzys migracyjny w Europie.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej nie wzięły udziału w niedzielnym miniszczycie 16 państw w Brukseli na temat migracji. Z udziału w miniszczycie, którego gospodarzem był szef KE Jean-Claude Juncker, zrezygnowały również: Estonia, Litwa, Łotwa, Cypr, Portugalia, Rumunia, Irlandia i Wielka Brytania.

Premier Morawiecki mówił w ubiegły czwartek, że nie należymy do klubu przyjaciół relokacji. Rozwiązanie to, mające dzielić uchodźców pomiędzy państwa UE, od lat uniemożliwia "28" porozumienie się w sprawie reformy systemu azylowego.

Niedzielne spotkanie nie przyniosło konkretnego rozwiązania problemu migracji. Liderzy nie przyjęli deklaracji końcowej. Włochy przedstawiły swój plan m.in. w sprawie podziału migrantów; Niemcy chcą porozumień w mniejszych grupach.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu w Berlinie z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem wyraziła we wtorek pogląd, że problem migracji nie zostanie rozwiązany podczas zaczynającego się w czwartek szczytu UE. Według niej potrzeba więcej czasu na negocjacje w sprawie dwóch z siedmiu dyrektyw dotyczących prawa azylowego. Szefowa niemieckiego rządu dodała jednak, że będzie kontynuowała rozmowy w sprawie dwustronnych porozumień.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)