Na starość zajmą się nami roboty. Ale czy to etyczne?

21 września 2018, 06:20 | Aktualizacja: 21.09.2018, 14:05
Tylko na Forsal.pl
Robotyzacja opieki szpitalnej i poza szpitalnej to nie fantastyka. W Japonii w prawie 10 proc. takich placówek stosuje się tę formę sztucznej inteligencji. Wdrażana jest też w Wielkiej Brytanii (m.in. Paro) i USA.

Robotyzacja opieki szpitalnej i poza szpitalnej to nie fantastyka. W Japonii w prawie 10 proc. takich placówek stosuje się tę formę sztucznej inteligencji. Wdrażana jest też w Wielkiej Brytanii (m.in. Paro) i USA.źródło: ShutterStock

W dobie szybko starzejących się populacji, szczególnie w krajach rozwiniętych, opieka senioralna staje się prawdziwym wyzwaniem. Rosną jej koszty, a zawodowych opiekunów nie przybywa. Ciężar ten biorą na siebie członkowie rodzin, co powoduje wyłączenie wielu osób z życia zawodowego. W sukurs przychodzi sztuczna inteligencja w postaci socjalnej robotyki, choć rodzi to wątpliwości moralne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (17)

  • Marek(2018-09-22 21:43) Zgłoś naruszenie 40

    No cóż. Zajmowałem sie osobą chorą na zanik mózgu. Dramatycznie ciężka praca. Taki robot byłby przydatny nie tylko by zastąpić opiekuna, ale zwyczajnie opiekunowi pomóc. Choćby w zmianie pieluchomajtek, przeniesieniu takiej osoby w celu doprowadzenia łóżka do porządku, myciu itd. Opieka to często ciężka praca fizyczna i np. starsza pani może zwyczajnie nie dawać sobie rady z mężem, a dzieci w innym kraju, lub ich nie ma... Prawdę mówiąc to akurat plus robortyzacji i zastosowań AI. Trudno by roboty opiekuńcze nie powstały,gdy np. już dziś powstają seksroboty o znacznym poziomie AI czy też np. inteligentne egzoszkielety ułatwiajace poruszanie się osobom z chorobami nerwów. I - moim zdaniem - bardzo dobrze. Tu akurat upatruję możliwość znacznego polepszenia komfortu życia.

    Odpowiedz
  • Moje...(2018-09-22 17:54) Zgłoś naruszenie 10

    Moje mieszkanie codziennie odkurza robocik okragly, a po wykonanej pracy grzecznie wedruje na swoje miejsce, wystarczy , ze pilotem wydam odpowiedni klik. Bedzie coraz wiecej sprzetu elektronicznego ulatwiajacego zycie.

    Odpowiedz
  • Konrad(2018-09-22 16:45) Zgłoś naruszenie 20

    Z jednej strony faktycznie moze to zdecydowanie wspomóc system opieki nad seniorami z drugiej strony zagrożenia jakie wiążą się z zastosowaniem sztucznej inteligencji...z jednej strony pomoc z drugiej mozliwe ryzyko...ot dylematy XXI w

    Odpowiedz
  • Lalani(2018-09-21 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    Tak mi się skojarzylo. Pojazdy autonomiczne będą tańsze od ludzi i będą mogły pracować cała dobę. Rzecz jasna są problemy z masowym zastosowaniem maszyn na drogach... Jakieś pomysły dlaczego? Czy tu chodzi o ryzyko: wypadku, odpowiedzialności, wykorzystania maszyny do skoordynowanych zamachów itd?

    Odpowiedz
  • ET(2018-09-21 20:20) Zgłoś naruszenie 41

    A czy moralnym jest, aby opiekun wycierał czyjś stary pomarszczony tyłek z poczuciem wstrętu obrzydzenia, miarkowanego jedynie świadomością otrzymania dość sowitego wynagrodzenia. Czy nie jest to naruszanie godności starego i bezradnego człowieka? A robot nie ma takich odczuć czy dylematów.

    Odpowiedz
  • 0987(2018-09-21 15:26) Zgłoś naruszenie 20

    Roboty do pielegnacji nie beda tanie. Ale nie beda w domach tylko w osrodkach opiekunczych. Kazdy taki robot bedzie uzywany przez wielu pensonariuszy. Do osobistej obslugi wystarcza robotyczni asystenci, ktorzy beda tansi.

    Odpowiedz
  • rysiu(2018-09-21 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko żeby nie mały żębościusku , mały zawsze żywy !

    Odpowiedz
  • 75(2018-09-21 12:41) Zgłoś naruszenie 40

    A mnie przydałby się Robot, który w krytycznej sytuacji sam zadzwoni po pogotowie i otworzy drzwi ale pogotowiu, a nie tym, co działają metodą na wnuczka. U nie da się zhakować

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bożenkaa(2018-09-21 11:36) Zgłoś naruszenie 35

    Roboty? To już przesada. Społeczeństwo się starzeje a u nas nic z tym nie robią. Moja siostra jest pielęgniarka , nie dostała dobrej stawki i wyjechała do Niemiec. Promedica jej o wiele lepsze warunki zaproponowała to się nie zastanawiała i wyjechała. Mam juz duże dzieci więc tu jej nic nie trzyma

    Odpowiedz
  • test(2018-09-21 08:52) Zgłoś naruszenie 42

    [...] smutne

    Odpowiedz
  • Rex39(2018-09-21 08:34) Zgłoś naruszenie 60

    Młodsi nie będą się musieli nawet fatygować - przecież będą mieli dane z pierwszej ręki na swoim smartfonie.

    Odpowiedz
  • Ech ...(2018-09-21 08:27) Zgłoś naruszenie 33

    Nie starzenie tylko wymieranie. Ludzie są starzy dosyć krótko za to nieżywi przez całą wieczność :-). Kto zapłaci za te roboty, kto je wyprodukuje? Dlaczego nieliczni młodzi mają poświęcać swoje życie licznym starym którym nie chciało się posiadać wystarczającej ilości potomstwa? Za lenistwo się płaci. Nie będzie żadnych robotów, emerytury nie wystarczą na leki a co dopiero na roboty.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 0987(2018-09-21 08:10) Zgłoś naruszenie 121

    Ciekawe, kiedy wychowanie dzieci tez przejmą roboty.

    Odpowiedz
  • Oldschool(2018-09-21 06:51) Zgłoś naruszenie 195

    Czasem robót lepszy i cierpliwszy niż niewdzieczne dzieci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz