"Prezydent (Andrzej Duda) uważa, że polskim obowiązkiem i polską szansą jest rozwijanie globalnej polityki zagranicznej. Nie mamy już dzisiaj obszaru, nie mamy części świata, w której Polska nie miałaby swoich interesów, w której polskie firmy nie miałyby swoich interesów i w których nie mielibyśmy partnerów, żeby rozwijać naszą obecność międzynarodową - gospodarczą i polityczną. Cały świat jest dzisiaj partnerem Polski i Polska chce być dla całego świata partnerem" - mówił prezydencki minister w wystąpieniu zamykającym trzecią edycję Azji i Pacyfiku w Sejmie.

Jak zaznaczył, żeby realizacja tak zdefiniowanego celu była możliwa, Polska musi "budować swoje własne instrumenty działania".

"Właśnie takie posunięcia - jak bardzo aktywne członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa, widoczne w ONZ, ale także wzrost aktywności polskich przedsiębiorców, polskich firm, także młodych, start-upów, które prezydent ze sobą wozi w te miejsca, do których podróżuje, ale także dobry poziom zaufania wzajemnego, także personalnego, który został zbudowany między polskim prezydentem i liderami wielu krajów tego regionu, powodują, że możemy dzisiaj mówić o konkretnej polityce zagranicznej Polski w obszarze Azji i Pacyfiku, która jest dzisiaj już nie tylko deklaracjami, ale także przeszła w etap realizacji" - dodał Szczerski.

>>> Czytaj też: Polityka zagraniczna USA ostatnich 30 lat była wielkim błędem? [OPINIA]