Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; jego stan był bardzo poważny, przeszedł kilkugodzinną operację.

"Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Pawła Adamowicza - człowieka otwartego, pełnego pasji działania samorządowca, bliskiego sercom nie tylko mieszkańców Gdańska" - napisał Bodnar w specjalnym oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej RPO.

Wspomniał również, że Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich miało zaszczyt współpracować z prezydentem Gdańska w rozwiązywaniu wielu ważnych dla obywateli problemów. "Jego niewinna ofiara wszystkich nas powinna natchnąć refleksją" - podkreślił Rzecznik.

Rodzinie i bliskim zmarłego w oświadczeniu przekazał serdeczne wyrazy współczucia.

Bodnar Pawła Adamowicza pożegnał również na swoim profilu na Twitterze. "Kiedy słów brakuje. Kiedy trzeba milczeć. Kiedy trzeba pamiętać o uśmiechu, serdeczności, oddaniu misji publicznej i marzeniu o wielkim, wolnym, solidarnym Gdańsku. Żegnaj Panie Prezydencie" - napisał.

>>> Czytaj też: "Wielki smutek i pustka." Politycy wspominają tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza