W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. za mieszkanie w eurolandzie trzeba było zapłacić o 1,7 proc. więcej, a w całej Wspólnocie - o 1,6 proc. więcej.

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, najwyższy roczny wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych w drugim kwartale 2019 r. odnotowano na Węgrzech, gdzie mieszkania podrożały średnio 14 proc. Kolejne największe wzrosty widoczne były Luksemburgu (11,4 proc.), Chorwacji (10,4 proc.) i Portugalii (10,1 proc.).

Reklama

W ciągu 12 miesięcy w Polsce ceny mieszkań wzrosły o 8,2 proc. To dziewiąty wynik w całej UE. Szybciej niż nad Wisłą mieszkania drożały jeszcze na Słowacji i w Holandii (w obu krajach po 8,3 proc.), Czechach (8,7 proc.) i na Łotwie (9,0 proc.).

Jedynym krajem w Europie, w którym odnotowano roczny spadek cen mieszkań były Włochy. W porównaniu z drugim kwartałem 2018 r. ceny mieszkań na Półwyspie Apenińskim były niższe o 0,2 proc.

>>> Czytaj też: Bańka nieruchomości w strefie euro? UBS ostrzega: ryzyko gwałtownie wzrosło

Natomiast w porównaniu z poprzednim kwartałem ceny domów wzrosły we wszystkich państwach członkowskich, które dostarczyły aktualnych danych. Najwyższe wzrosty odnotowano na Łotwie (5,6 proc.), w Luksemburgu (5,1 proc.), na Cyprze (4,2 proc.), Słowacji (3,7 proc.), Malcie (3,4 proc.), w Austrii (3,3 proc.), Portugalii (3,2 proc.) oraz Danii i Chorwacji (po 2,6 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamyka Polska ze wzrostem cen mieszkań (liczonym kw/kw) na poziomie 2,3 proc.

Rynek wtórny i pierwotny

Eurostat przeanalizował też, jak zmieniały się ceny mieszkań w UE w podziale na rynek pierwotny i wtórny. W ciągu roku nowe mieszkania najszybciej drożały w Holandii (o 16 proc.) i Luksemburgu (o 11,5 proc.), podczas gdy na Słowenii ceny nowych M zmniejszyły się średnio aż o 13,5 proc.

W Polsce mieszkania na rynku pierwotnym podrożały o 6,7 proc. w ciągu roku i o 1,6 w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Dużo większy wzrost cen mieszkań widoczny był na rynku wtórnym. Według danych unijnego urzędu statystycznego, w drugim kwartale 2019 r. mieszkanie z drugiej ręki w Polsce było droższe niż rok wcześniej średnio o 9,4 proc. i o 3 proc. droższe niż w poprzednim kwartale.

>>> Czytaj też: Ile trzeba mieć gotówki, by kupić kawalerkę w dużym polskim mieście?