Hasło "biogazownia w każdej gminie" zostało już niemal zapomniane i od lat w branży działo się niewiele. Dlaczego biogazownie nie mogą się przebić w polskim miksie zielonej energii mimo deklarowanego wsparcia wszystkich ostatnich rządów?
Biogazownie w Polsce / Media

W naszym kraju działa około trzystu biogazowni, z czego niespełna sto to instalacje rolnicze, a reszta - przy składowiskach odpadów i przy oczyszczalniach ścieków. W ciągu kilku lat przybyło zaledwie kilka megawatów mocy w biogazie. Zapowiedź zbudowania przez Modus Group pięciu biogazowni rolniczych wydaje się dużą inwestycją. Litewska grupa energetyczna chce na to przeznaczyć ponad 100 mln zł (25 mln euro).

Reklama

Modus jest już obecny w energetyce słonecznej. W połowie tego roku grupie dało się sprzedać w Polsce pakiet 49 farm PV, które wygrały aukcje OZE. Teraz firma aktywnie poszukuje rozpoczętych lub gotowych projektów biogazowych - wynika z informacji rynkowych. Jak w komunikacie przyznał Modus, "polski sektor biogazu jest niezwykle atrakcyjny, również dlatego, że nie ma tu jeszcze zbyt wielu silnych graczy".

Zgazować odpady

Po zrealizowaniu planów Modus dołączyłby do największych na rynku biogazu. Polska Grupa Biogazowa, która określa się jako lider produkcji biogazu w Polsce, ma teraz 7 biogazowni. Liczba ta ma znacznie wzrosnąć, ponieważ w ubiegłorocznej aukcji OZE PGB złożyło kilkanaście zwycięskich ofert.

Znanym przykładem wykorzystania biogazu jest producent mięsa GoodValley (jego częścią jest dawny Poldanor). Ta duńska grupa od sześciu lat prowadzi w Polsce produkcję neutralną pod względem emisji CO2, właśnie dzięki wykorzystaniu własnej bioenergii. W Polsce ma 8 biogazowni.

Zainteresowanie biogazem rośnie z kilku powodów. Jednym z nich są wprowadzone rozwiązania wsparcia OZE i kogeneracji. W ubiegłorocznych aukcjach wybrano do wsparcia 32 nowe biogazownie. W tym miesiącu gotowa będzie jedna z nich, którą w miejscowości Michałów-Kolonia na Lubelszczyźnie zbudowała firma Budmat.

Kolejnym powodem inwestycji są wysokie ceny energii oraz konieczność zagospodarowania odpadów w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Stabilne źródła OZE są też poszukiwane przez spółki handlujące energią.

Czy biogazownie mogą korzystać ze stałych cen energii? Jakie są systemy wsparcia dla biogazowni? Jak zapewnić finansowanie? Jakie polskie duże firmy uwierzyły i rozwijają technologie? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

>>> Polecamy: Węgiel odejdzie do lamusa znacznie szybciej, niż myślicie [OPINIA]