Tereny pokopalniane, które mają niską wartość dla rolnictwa i środowiska, stają się dobrym miejscem do rozwoju farm słonecznych i wiatrowych. Transformacja już od kilku lat zachodzi w Wielkopolsce, gdzie inwestują największe grupy energetyczne. To właśnie zagłębia węgla brunatnego przechodzą transformację jako pierwsze.

Energa z Grupy Orlen działa na terenach zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów (ZE PAK). Zbudowała tu farmę wiatrową Przykona o mocy 31 MW oraz dwie elektrownie fotowoltaiczne: PV Gryf (25 MW) i PV Przykona (ok. 1 MW). W bezpośrednim sąsiedztwie powstają już dwie kolejne dwie farmy fotowoltaiczne: PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW). Ich budowa powinna zostać zakończona w tym roku – poinformowała nas spółka.

Na terenach po byłej kopalni Adamów w gminie Przykona zainwestowała także EDP Renewables (EDPR), która uruchomiła we wrześniu ubiegłego roku drugą największą jak do tej pory farmę słoneczną w Polsce. Elektrownia ma całkowitą moc zainstalowaną 200 MWp i będzie generowała blisko 220 GWh energii rocznie. Na terenie 270 ha zmieściło się ponad 308 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych.

To nie koniec inwestycji w OZE w gminie Przykona.

Reklama

Docelowo powstanie w gminie 650-700 MW nowych mocy – powiedział portalowi WysokieNapiecie.pl. Mirosław Broniszewski, wójt gminy Przykona, podczas uroczystości otwarcia farmy EDPR. Jak dodał, rozwój nowych źródeł pozwoli na dywersyfikację dochodów i kompensację utraconych wpływów z podatku od kopalni.

Krajobraz księżycowy

Także gmina Kleczew chce wypełnić dochodami z OZE lukę w budżecie po tym, jak w ubiegłym roku kopalnia Konin zakończyła eksploatację odkrywki Jóźwin II. Na terenach pokopalnianych płocki Lewandpol rozpoczął projekt słoneczno-wiatrowy o docelowej mocy 334 MW, który planuje przejąć Grupa Orlen. Gmina Kleczew szuka inwestora dla kolejnej hybrydowej, wielkoskalowej farmy, która mogłaby powstać na pokopalnianych terenach.

Chcemy nie tylko wydzierżawić grunty, ale też w umowie z inwestorem zapewnić gminie część wpływów z dochodów ze sprzedaży energii, co można przyrównać do formuły PPP. Szacuję koszt inwestycji w farmę wiatrową i słoneczną na naszym terenie na ponad miliard złotych. Realizacja tej inwestycji pozwoliłaby gminie stanąć na nogi – mówi w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl burmistrz gminy Kleczew Mariusz Musiałowski.

Jakie gminy przechodzą obecnie transformacje?Na co można wziąć unijne dotacje? Jak wydawane są pieniądze? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

LINK: https://wysokienapiecie.pl/97395-tereny-pokopalniane-w-polsce-zmieniaja-sie-w-zaglebia-oze/#dalej