Chiński koncern poinformował, że zamierza otworzyć na Starym Kontynencie swoje centra przemysłowe. W ten sposób chce oferować państwom UE infrastrukturę sieci 5G produkowaną w Europie.

"Wierzymy, że możemy współpracować z Europą, odgrywając ważną rolę w budowaniu jej cyfrowej suwerenności poprzez zachęcanie do innowacji, wspieranie i współpracę z europejskim przemysłem, pomagając mu w osiągnięciu pozycji światowego lidera w dziedzinie technologii cyfrowych" - mówił podczas wystąpienia z okazji obchodów chińskiego Nowego Roku w Brukseli Abraham Liu, główny przedstawiciel Huawei w instytucjach Unii Europejskiej.

"Chcemy być jeszcze bardziej zaangażowani. Dlatego właśnie podjęliśmy decyzję o stworzeniu w Europie bazy produkcyjnej - tak, aby to w Europie powstawało 5G dla Europy" - ogłosił Liu.

Przedstawiciel Huawei zapewnił, że koncern podziela opinię szefowej KE Ursuli von der Leyen iż "nowe technologie nigdy nie będą oznaczać nowych wartości". "Uważamy, że to właśnie te ramy zaufania mogą złagodzić obawy związane z nowymi technologiami, w tym 5G" - mówił Liu. "Konkurencyjny rynek przynosi korzyści wszystkim. Wspierają to niedawne decyzje rządu brytyjskiego i Unii Europejskiej, które umożliwiły Huawei pozostanie jednym z głównych uczestników w procesie wdrażania 5G".

Pod koniec stycznia KE opublikowała wytyczne dla państw UE ws. cyberbezpieczeństwa. Zgodnie z nimi państwa członkowskie mogą ograniczyć dostęp albo całkowicie wykluczyć dostawców technologii telekomunikacyjnych z działania w ramach sieci 5G, jeśli uznają, że stwarzają oni "wysokie ryzyko" dla cyberbezpieczeństwa. Choć KE nie wymieniała żadnej konkretnej firmy, fragment wytycznych wyraźnie wskazuje na koncern Huawei.

Unijni urzędnicy pozostawiają jednak państwom członkowskim wolną rękę, podkreślając, że państwa członkowskie powinny mieć swobodę co do wyboru dostawców technologii 5G, a jednocześnie możliwości zablokowania tych, których uznają za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Czytaj więcej TUTAJ.