W W. Brytanii od 1 stycznia 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy imigracyjne. System, podobny do australijskiego, będzie opierał się na punktach m.in. za wykształcenie, bardzo dobrą znajomość języka angielskiego i wysoko specjalistyczny zawód.

Obcokrajowiec, zarówno z UE jak i spoza niej, starający się o wizę pracowniczą, będzie musiał przedstawić propozycję pracy od brytyjskiego pracodawcy. Wyjątek zrobiono dla małej liczby najbardziej poszukiwanych i wykształconych specjalistów, gdyż urzędnicy zakładają, że bez problemu znajdą oni zatrudnienie.

Zniknie dotychczas obowiązujący limit pozwoleń na pracę dla osób spoza UE, dlatego więcej wykształconych Indusów będzie mogło znaleźć zatrudnienie. „To dobra wiadomość dla ambitnych i dobrze wykwalifikowanych Indusów oraz dla brytyjskich firm, które chętnie zatrudniają utalentowanych ludzi” - powiedział dziennikowi "Times of India" Kevin McCole, dyrektor zarządzający Indyjsko-Brytyjskiej Izby Gospodarczej.

Dotychczasowy wymóg wynagrodzenia zostanie zmniejszony z 30 tys. funtów rocznie do 25,6 tys. funtów. W przypadku doktoratu pomocnego w danej pracy limit wynosi 20,4 tys. funtów.

„Niższy próg wynagrodzenia oznacza, że Indusi z pewnością będą największymi wygranymi tych zmian” – powiedział dziennikowi Pratik Dattani, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej EPG. „Głównym problemem będzie pogłębienie chronicznych niedoborów niewykwalifikowanej siły roboczej w W. Brytanii, którą stanowili głównie pracownicy z Europy Wschodniej” - podkreślił.

McCole przypomniał również, że Indusi studiujący w W. Brytanii, po skończeniu studiów, będą mogli podjąć pracę w tym kraju. Absolwenci brytyjskich uniwersytetów dostaną pół roku na znalezienie zajęcia, a osoby z doktoratem otrzymają rok na zatrudnienie. „Dla mnie to dobra wiadomość. Mogę część studiów zrobić w Indiach i skończyć w W. Brytanii z perspektywą pracy” - powiedział PAP Ravi Sharma, student ekonomii delhijskiego uniwersytetu.

Brytyjski rząd chce zwiększyć liczbę zagranicznych studentów z obecnych 460 tys. do 600 tys. do 2030 roku. Zdaniem Soumika De z kalkuckiego oddziału banku HSBC, nowe przepisy mogą spowodować niedobory wykształconych Indusów w firmach indyjskich, również w sektorze finansowym.

Obcokrajowcy spoza UE będą mogli starać się o wizy pracownicze w W. Brytanii już od jesieni br.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)