Trzy państwa, w których ogólny wskaźnik zadowolenia z życia zniżkował to: Dania, Holandia i Litwa. Wśród tych krajów największe rozczarowanie widoczne było na Litwie. Od 2013 roku ogólny wskaźnik spadł tu o 0,3 pkt do 6,4 pkt. Litwini byli jednymi z najgorzej oceniających swoje życie w całej UE. Wskaźnik na tym samym poziomie zanotowali jeszcze Grecy, a niższy - tylko Chorwaci (6,3 pkt) i Bułgarzy (5,4 pkt).

Choć Holendrzy i Duńczycy czują się bardziej przygnębieni swoim życiem niż pięć lat wcześniej, to i tak są w czołówce zadowolonych. Wskaźnik dla Dani spadł o 0,2 pkt, do 7,8 pkt, ale nadal był znacznie powyżej średniej dla całej UE. Na tym samym poziomie oszacowano zadowolenie z życia w Polsce i Szwecji. Podobnie było w przypadku Holandii, która po spadku o 0,1 pkt. notowała wskaźnik ogólnego zadowolenia z życia na poziomie 7,7 pkt, o 0,4 pkt wyższym od średniej UE.

W całej Wspólnocie swoje życie najlepiej oceniają mieszkańcy Irlandii i Finlandii (poziom zadowolenia w tych krajach wynosił 8,1 pkt.) oraz Austrii (8 pkt).

Na oceny ogólnej satysfakcji mają wpływ odczucia w poszczególnych sferach życia takie jak sytuacja finansowa, warunki mieszkaniowe, zadowolenie z pracy. Na złą ocenę największy wpływ mają przede wszystkim kłopoty finansowe. Pod względem finansowym najlepiej oceniają swoją sytuację mieszkańcy krajów skandynawskich. Najwyższy wskaźnik w całej UE miały Dania, Szwecja i Finlandia – wszystkie na poziomie 7,6 pkt. Pod względem finansowym Polacy z wynikiem 6,3 pkt wypadają poniżej średniej, wynoszącej dla 27 państw UE 6,5 pkt.

>>> Czytaj też: Pandemia koronawirusa. To nie jest kryzys, jaki znamy

Reklama

Pod względem satysfakcji z pracy najwyższe wyniki w UE ma Finlandia 8,1 pkt. W tej kategorii Polska plasuje się w środku stawki z wynikiem 7,3 pkt, podobnie jak Hiszpania, Francja, Cypr i Luksemburg.

Najmniej zadowoleni ze swojej pracy w UE (6,2 pkt) są Grecy.

Europejczycy nie wierzą też swoim politykom. W 2013 r. średni poziom zaufania w 10-stopniowej skali w 27 państwach wspólnoty wynosił 4,5 pkt. Dane za 2018 rok są jeszcze niedostępne.

Największe zaufanie do systemu prawnego mają mieszkańcy państw nordyckich, a najmniejsze Słoweńcy, Portugalczycy i Bułgarzy. Zaufanie do systemu prawnego w Polsce jest poniżej średniej UE (4,2 pkt).

>>> Czytaj też: Walka z koronawirusem. Lepsza radykalna strategia polska czy plan brytyjski? [OPINIA]