Komisja Trójstronna (KT) zajmie się w środę pakietem antykryzysowym. Pakiet antykryzysowy to 13 punktów zmian w prawie pracy zebranych w dokumencie podpisanym w połowie marca przez szefów związków zawodowych i organizacji pracodawców. 31 marca rząd zaakceptował zapisy pakietu.

Jak stwierdził wówczas premier Donald Tusk, porozumienie to jest "bardzo dojrzałym i odpowiedzialnym dialogiem".

Najważniejsze punkty pakietu dotyczą: elastycznego czasu pracy, tzw. indywidualnych kont pozwalających rozliczać czas pracy w okresie 12 miesięcy, zasad regulujących zawieranie umów na czas określony, zniesienia opodatkowania zapomóg i bonów towarowych dla pracowników, dofinansowania tzw. bezrobocia technicznego dotykającego firmy, które ze względu na kryzys mają zbyt mało zamówień a nie chcą masowo zwalniać pracowników.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni zapewnił, że najpóźniej do końca kwietnia rząd skieruje pakiet antykryzysowy do prac parlamentarnych.

Środowe spotkanie KT ma mieć charakter autonomiczny, co oznacza, że odbędzie się bez udziału rządu. Wezmą w nim udział jedynie szefowie i czołowi eksperci związków zawodowych oraz pracodawców.

Reklama

Pracodawcy i związkowcy są generalnie zgodni co do zapisów pakietu antykryzysowego. Różnice dotyczą szczegółów, które, zdaniem ekspertów KT, zostaną uzgodnione do końca tygodnia.