Bankomaty biometryczne: kartę bankomatową zastępuje odcisk palca i linie papilarne

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
11 maja 2010, 07:55
Wypłata pieniędzy „na palec”
Wypłata pieniędzy „na palec”/DGP
Na razie bankomaty biometryczne wprowadzają dwa banki: Pekao oraz BPS. W Pekao system transakcyjny rozpoznaje klienta po liniach papilarnych. Bankomaty BPS po układzie żył palca.

Ani Pekao, ani BPS z innowacjami raczej się nam nie kojarzą, a tu taki matrix - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Tymczasem właśnie Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS) jako pierwszy w Polsce instaluje bankomaty, które wypłacają pieniądze za dotknięciem ręki. Dosłownie. Jedno takie urządzenie już działa w Warszawie w oddziale banku przy ulicy Płockiej.

Do końca roku będzie ich 200. Bankomaty  BPS wykorzystują technologię Finger Vein, którą opracowała japońska firma Hitachi. Twórca bankomatu jest Wicor Nixdorf. Technologia Finger Vein polega na skanie układu krwionośnego palca. Jest to metoda bezpieczniejsza niż skan linii papilarnych.

Całkowicie polskim rozwiązaniem jest system bioidentyfikacji w Pekao. Został wymyślony i opracowany w banku. Jest to prawdopodobnie jedyne takie rozwiązanie na świecie. Prawdopodobnie, bo w internecie nie udało się znaleźć informacji, żeby ktokolwiek już je stosował.

Skaner, który sprawdza układ linii papilarnych zapisuje dane na karcie użytkownika. Dzięki temu informacja o naszym odcisku palca jest maksymalnie bezpieczna i nie krąży po sieci.

>>> Polecamy: Za 10 lat wszyscy będą płacić rachunki przez komórkę

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj