Kurs akcji PZU wzrósł na debiucie o 11,68 proc. O godzinie 8:45 akcje podrożały do 349 zł. Wartość oferty publicznej ubezpieczyciela wyniosła ok. 8,07 mld zł i była najwyższa w historii polskiego rynku kapitałowego.

SPRAWDŹ AKTUALNY KURS AKCJI PZU

Kurs akcji PZU wzrósł na debiucie o 11,7 proc. O godzinie 8:45 kurs PZU wyniósł 349 zł za akcję.

Reklama

W kwietniowej ofercie Skarb Państwa i Eureko sprzedały łącznie 25 819 337 akcji serii A i B, stanowiących 29,9 proc. kapitału PZU.

Akcje PZU były sprzedawane po 312,5 zł za sztukę. Cena ta była równa ustalonej wcześniej na potrzeby zapisów dla inwestorów indywidualnych cenie maksymalnej. Był to także górny pułap wyznaczonego wcześniej przedziału cenowego akcji PZU, który dla inwestorów instytucjonalnych wynosił 283,5 - 312,5 zł.

Inwestorzy instytucjonalni objęli w ofercie 18 686 817 akcji PZU, indywidualni 7 058 582 akcje, a osoby uprawnione 73 938 akcji ubezpieczyciela.

Ostatecznie oferta PZU objęła 29,9 proc., a nie - jak wstępnie planowano - 21,9 proc. akcji ubezpieczyciela. Jej wartość wyniosła ok. 8,07 mld zł i była najwyższa w historii polskiego rynku kapitałowego.

Nadsybskrypcja w transzy instytucjonalnej w ofercie akcji PZU była dziewięciokrotna, a wśród inwestorów instytucjonalnych 59 proc. stanowią krajowi inwestorzy, a 41 proc. zagraniczni.

W ofercie wzięły udział instytucje działające na trzech kontynentach, w tym największe światowe fundusze emerytalne oraz fundusze suwerenne i uniwersyteckie.

W transzy inwestorów indywidualnych zapisy na akcje PZU złożyło ponad 250 tys. osób, a średni zapis dokonany przez inwestora opiewał na 28 akcji. W transzy tej nie było potrzeby przeprowadzania redukcji zleceń.

Premier Donald Tusk powiedział na GPW, że debiut akcji PZU na giełdzie nie byłby możliwy, gdyby nie szczególna pozycja Polski w dobie światowego kryzysu.

Polecamy:

>>> Dzięki wejściu na giełdę prezes PZU będzie więcej zarabiał

>>> Polski program prywatyzacji łapie zadyszkę

Sesja na GPW może być spadkowa

Dzisiejsze sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych może zacząć się od spadków głównych indeksów - oceniają analitycy.

„Biorąc pod uwagę spadające poranne wartości kontraktów na zachodnioeuropejskie parkiety oraz ujemne zamknięcia sesji w Azji (NIKKEI225 -0,26 proc., HANG SENG – 0,53 proc.), należy spodziewać się dziś negatywnego rozpoczęcia sesji notowań ciągłych w Warszawie” – poinformował analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Krzysztof Zarychta.

Według niego z punktu widzenia analizy technicznej wykres blue chipów jest obecnie ograniczony oporem na linii 2470 pkt oraz wsparciem na wysokości 2420 pkt.

„Dziś czekają nas dane makro z Eurolandu i z Ameryki. O 10.30 poznamy stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii (wartość prognozy to 8 proc.), a o 11 zmianę produkcji przemysłowej w Eurolandzie za marzec (wartość prognozy to 1 proc. w ujęciu miesięcznym). Później na rynek napłyną informacje ze Stanów Zjednoczonych: liczba wniosków o kredyt hipoteczny (13.00) oraz bilans handlu zagranicznego za marzec (prognoza to -40 mld USD, 14.30)” – dodał Zarychta.