Najlepszą ofertę na rynku, jeśli chodzi o prowizję za zapis na akcje, ma Biuro Maklerskie BGŻ - prowizja wynosi tam 0,18 proc. wartości zapisu. Niewiele więcej zapłacą klienci DM BOŚ, DM BZ WBK, DM PKO BP i Millennium DM - tam prowizja wynosi 0,19 proc. Przy maksymalnym zapisie na 13500 akcji i maksymalnej cenie emisyjnej wynoszącej 0,7 zł wartość prowizji w Biurze Maklerskim BGŻ wyniesie zatem 17,01 zł. W innych wyżej wymienionych Domach Maklerskich - 17,96 zł.

Najdroższą ofertę dla klientów ma Dom Maklerski Banku Pekao, w którym prowizja wynosi aż 0,40 proc., czyli przy maksymalnym zapisie - 37,80 zł. Warto jednak zauważyć, że 15 czerwca w DM Banku Pekao wejdzie w życie nowa tabela opłat i prowizji, zgodnie z którą prowizja spadnie do 0,39 proc. i zrówna się z ofertami Beskidzkiego Domu Maklerskiego, CDM Pekao, KBC Securities i Trigon DM.

Innym kosztem, który trzeba wziąć pod uwagę przy inwestycji w akcje Tauronu, jest koszt prowadzenia rachunku maklerskiego. Bezpłatne rachunki dla inwestorów oferują BM Alior Banku, DM Banku Handlowego, DM Trigon, DM BOŚ (w najtańszym pakiecie), DM PKO BP (posiadacze konta Platinium w Banku PKO BP), BM Banku BPH (posiadacze kont Srebrny Sezam, Złoty Sezam, Private Banking, Sezam MAX, Sezam Direct) oraz DM X-Trade Brokers.

W związku z IPO Tauronu na rynku pojawiło się też kilka promocji, polegających na zniesieniu opłat za prowadzenie rachunku do końca 2010 roku. Takie oferty przygotowały: BM BGŻ, DM BZ WBK, DM PKO BP, Millennium DM, DI BRE Banku, BM Banku DnB Nord, BM Banku BPH, ING Securities, BDM, CDM Pekao i DM Pekao. Do gry o klientów chcących rozpocząć inwestowanie na giełdzie przy okazji IPO Tauronu wkroczył także DM AmerBrokers, który od połowy czerwca znosi całkowicie opłatę za prowadzenie rachunku.

Jeśli chodzi o opłaty za prowadzenie rachunku, ciekawy produkt ma w ofercie KBC Securities. Chodzi o Rachunek IPO, który służy specjalnie do udziału w debiutach giełdowych i jest bezpłatny pod warunkiem, że klient sprzeda zakupione w ofercie publicznej akcje w okresie maksymalnie 3 miesięcy od debiutu. Minusem Rachunku IPO jest natomiast fakt, że jest on obsługiwany wyłącznie telefonicznie, co oznacza, że wysokość prowizji za zlecenia wynosi aż 0,95 proc.

>>> Czy opłaca się kupić Tauron po ustalonej cenie?

>>> Akcji Tauronu starczy dla 109 tysięcy inwestorów indywidualnych

Prowizje maklerskie za zapis na akcje spółki Tauron / Forsal.pl
Rachunki maklerskie, opłaty - cz.1 / Forsal.pl
Rachunki maklerskie, opłaty - cz.2 / Forsal.pl