"Będzie to pierwszy skład zakupiony na potrzeby BiT City, szybkiej kolei metropolitalnej i zintegrowanych z nią systemów komunikacyjnych obu stolic województwa. Zamawiamy pociąg elektryczny, czteroczłonowy, obliczony na minimum 200 miejsc siedzących, rozwijający prędkości do 160 kilometrów na godzinę" - poinformował we wtorek marszałek województwa Piotr Całbecki.

Skład będzie wyposażony w windę dla niepełnosprawnych, monitoring i system przywoływania obsługi oraz toaletę ze specjalnym miejscem do przewijania niemowląt.

>>> Czytaj też: Kolej wraca do łask. Szybkie pociągi wyrwą świat z kryzysu

"To pierwszy z pięciu takich składów, które zamierzamy zakupić. W przyszłym roku zostaną zamówione kolejne cztery" - dodał Całbecki.

Wszystkie nowe pociągi będą jeździć w biało-czerwono-czarnych barwach województwa.

Przetarg organizowany jest w tym roku, by dotrzymać formalnego warunku dotyczącego przekazanych przez rząd środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Pieniądze te - 7,3 mln zł - muszą zostać wydane na inwestycje związane z koleją do końca grudnia.

Otwarcie kopert zaplanowano na 22 listopada. Na przyszły rok samorząd planuje kolejne przetargi na zakup taboru kolejowego.