Indeks szerokiego rynku WIG spadł na otwarciu o 0,34 proc. do 47730,94 pkt. Indeks warszawskich blue chipów WIG20 obniżył się o 0,47 proc. i wyniósł 2774,01pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań wzrósł o 0,11 proc. i wyniósł 5 888,62 pkt. Francuski CAC 40 stracił 0,08 proc. i wyniósł 3 877,06 pkt. Niemiecki DAX spadł o 0,04 proc. do 7 013,58 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX obniżył się o 0,30 proc. i wyniósł 21 220,04 pkt.

"Wczorajsze spadki na Wall Street wywołane głównie wzrostem rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich do najwyższego poziomu od 7 miesięcy, nie powinny znaleźć większego przełożenia na zachowanie warszawskiej giełdy" - twierdzi Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Lista potencjalnych impulsów, które mogą dziś poprawić nastroje wśród warszawskich inwestorów jest bardzo długa. Wstępne wartości grudniowych indeksów PMI, dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, pierwszy dzień szczytu UE oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz pracy, to główne z dzisiejszych wydarzeń mogących mieć wpływ na rynki akcji - wylicza Kiepas.

Nieco bardziej sceptyczny jest Emil Szweda, analityk Noble Securities: "GPW może mieć problem z utrzymaniem rekordowego poziomu WIG20 z kilku powodów. Po pierwsze rekord znów "załatwiły" inwestorom dwie zaledwie spółki, których notowania wyskoczyły pod koniec sesji. Więc trudno mówić o wiarygodnym sygnale, a być może o igraszkach inwestorów z rynku terminowego, którzy robią wiele dla wywołania wrażenia hossy" - pisze Szweda w komentarzu giełdowym.

Spadające ceny miedzi na rynkach surowców mogą negatywnie odbić się na notowaniach KGHM. "O spadek kursu tym łatwiej, że według szacunków spółki od 2013 roku emisja CO2 będzie ją kosztować 370 mln PLN rocznie. Notowania Lotosu mogą się obniżyć, ponieważ MSP opóźniło publikację zaproszenia do przetargu w sprawie dalszej prywatyzacji spółki i wygląda na to, że projekt nie zostanie zamknięty przed następnym wyborami do parlamentu. W przypadku PKO BP rozpatrywana jest wtórna oferta publiczna i sprzedaż akcji należących do MSP, co może zaciążyć notowaniom banku (a nawet sektorowi). Lepsze wieści dotyczą spółek energetycznych - wyłączność na prywatyzację Enei przyznano EdF, a według informacji prasowych PGE nie uzyska zgody UOKiK na przejęcie Energi, zaś Tauron od poniedziałku wejdzie w skład WIG20" - podkreśla Szweda.