Sposobów na spędzenie wolnego czasu jest sporo, bo większość ośrodków kultury, ale także centrów sportowych czy bibliotek na czas wakacji przygotowało różnorodne atrakcje.

Wiele z nich jest bezpłatnych. Często chodzi nie tylko o jednorazowe akcje, ale także o kursy czy też warsztaty edukacyjne.

Pewniakiem, jeżeli chodzi o znalezienie zajęć dla dziecka, które zostało w mieście w lecie, jest biblioteka. Często oprócz głośnego czytania wiele z nich oferuje też pokazy filmowe. W niektórych dzieci mogą obejrzeć przestawienia teatralne lub uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Tutaj też dzieci mogą po prostu razem grać w gry planszowe czy komputerowe albo korzystać z internetu. Niektóre z placówek nawet organizują wycieczki z przewodnikiem po mieście. Taką ofertę ma np. nowohucka biblioteka publiczna, która proponuje wyprawę „Zaczarowany Kraków” – dzieci idą Drogą Królewską na spacer z przewodnikiem, a także na kopiec Wandy.

Kolejnym miejscem z bogatą ofertą dla dzieci jest ośrodek kultury. Tutaj często oferta dotyczy warsztatów plastycznych – takich ja ceramika, nauka tkania czy origami. Ale obejmuje także zajęcia ruchowe. Np. w ośrodku kultury w Olzie można z opiekunami pojechać na wycieczkę rowerową czy też nauczyć się wypiekać chleb.

Często też miasto umożliwia zajęcia sportowe: tam, gdzie są orliki, można pod okiem trenera zagrać w piłkę nożną czy siatkówkę. Przykładowo w Łukowie w ośrodku sportu i rekreacji oprócz pływania organizowane są także turnieje piłki plażowej, koszykówki, siatkówki czy skate turniej.

Za zajęcia organizowane przez miasta najczęściej płaci się mało lub – tak jak w bibliotekach – nic. Należy jednak pamiętać o tym, że często obowiązują zapisy. Szeroką ofertę mają także prywatne firmy. Tutaj kursy kosztują nawet kilkaset złotych za kilka czy kilkanaście zajęć. Popularną ofertą są choćby zajęcia prowadzone przez młodych inżynierów, którzy uczą dzieci budować roboty. Ale także np. nauki angielskiego przez zabawę: podróżując po kontynentach, najmłodsi poznają lokalną kulturę, smaki zabawy i język. Wśród propozycji pojawia się też ostatnio modna nauka zabaw i realiów PRL.

Oferty można łatwo sprawdzić na stronach pobliskich bibliotek, ośrodków kultury, urzędów gminy czy też na oficjalnych stronach miasta.