"Grecja jest w strefie euro i Grecja powinna w niej pozostać" - powiedział francuski prezydent na spotkaniu z premierem Antonisem Samarasem, dodając, że sprawa utrzymania się tego kraju w strefie "nie była poruszana".

"Grecja powinna jeszcze zademonstrować swoją wiarygodność swego programu naprawczego i wolę jej kierownictwa dojścia do końca" - podkreślił Hollande.

"Niektórzy mówią, że Grecja nie powinna pozostać w strefie euro. Przyjechałem tutaj, aby powiedzieć, że Grecja w niej pozostanie i może odegrać poważną rolę w Unii Europejskiej. Myślę, że możemy zrealizować nasze cele, zobowiązania, zmniejszyć deficyt, zadłużenie strukturalne" - oznajmił grecki premier.

Według Hollande'a Europa musi podjąć szybko decyzję co do przyszłości Grecji po otrzymaniu raportu trojki kredytodawców Grecji złożonej z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

"Zmierzamy się z tym problemem przez dwa i pół roku. Nie mamy czasu do stracenia, musimy potwierdzić zobowiązania obydwu stron, podjąć decyzje im szybciej tym lepiej, czyli po raporcie trojki na szczycie UE w październiku" - podkreślił francuski prezydent.

Francja jest drugim krajem, który odwiedza w tym tygodniu grecki premier. W piątek był w Berlinie, gdzie podobnie jak w Paryżu zabiega o złagodzenie rygorystycznego programu oszczędności narzuconego jej przez państwa eurolandu i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.