"Jednakowa wizja" oznacza - dodał Hollande na konferencji prasowej - że obaj przywódcy opowiadają się za większą integracją fiskalną i monetarną krajów członkowskich Unii Europejskiej i nieodwracalnością euro.

Socjalistyczny prezydent Francji podkreślił, że podziela z premierem Hiszpanii te same poglądy na przyszłość UE, mimo iż należą do dwóch odmiennych partii.

Na konferencji prasowej nie było mowy o konkretach dotyczących europejskiej pomocy dla Hiszpanii, czy ewentualnym jej zwiększeniu ponad 100 miliardów euro przyznane na ratowanie hiszpańskiego systemu bankowego.

EFE pisze, że jeden z głównych tematów rozmowy stanowiła oczekiwana przez hiszpański rząd interwencja Europejskiego Banku Centralnego EBC w celu złagodzenia presji rynków finansowych, która sprawia, że nadmiernie wzrasta oprocentowanie obligacji dłużnych takich krajów jak Hiszpania czy Włochy.

Rajoy starał się uspokoić na wspólnej z Hollandem konferencji prasowej obawy Hiszpanów, jakie wywołała m.in. podwyżka podatku VAT z 19 do 21 proc, która wchodzi w życie 1 września wraz z kolejnymi cięciami placowymi w sektorze publicznym oraz skreśleniem ponad 400 pozycji z listy leków refundowanych.

Premier zapewnił, że z początkiem przyszłego roku nie będzie już nowej podwyżki podatków.

Zwiększenie podatków zbiegło się z ogłoszeniem aktualnych danych o stanie bezrobocia w Hiszpanii: osiągnęło ono rekordową w historii kraju wysokość 24,63 proc: bez pracy jest 5,693 mln osób.

Rząd Mariano Rajoya zobowiązał się obniżyć hiszpański deficyt publiczny do 6,3 proc PKB w tym roku, do 4,5 proc w 2013 r. i do 2,8 proc w 2014 r. W ub. roku wyniósł on 8,9 proc.

Hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos zapewnił społeczeństwo na konferencji prasowej w przeddzień wizyty Holllande'a w Madrycie, iż rząd premiera Rajoya "nie negocjuje żadnych dodatkowych cięć i oszczędności" w celu skłonienia EBC do interwencji na rynku obligacji dłużnych w celu zmniejszenia oprocentowania hiszpańskich obligacji.