Ostatnie 12 miesięcy w życiu Katy Perry obfitowało w triumfy zawodowe. Artystka zanotowała kolejny numer jeden na listach przebojów z piosenką "Part Of Me", odniosła sukces kasowy z filmem dokumentującym jej trasę koncertową California Dreams Tour, wypuściła na rynek lalkę Barbie inspirowaną jej wizerunkiem scenicznym oraz rozpoczęła przygotowania do otwarcia własnej wytwórni płytowej.

Redaktor naczelny pisma "Billboard" w uzasadnieniu wyboru redakcji, napisał: "Katy Perry jest jedną z najbardziej ekscytujących gwiazd muzyki. Zadebiutowała zaledwie 5 lat temu a osiągnęła już tyle, że wielu artystów o dłuższym stażu może jej tylko pozazdrościć".

27-letnia Katy Perry odbierając nagrodę dla "Kobiety roku" dołączy do takich gwiazd, jak Taylor Swift i Beyonce, które otrzymały podobne wyróżnienie w poprzednich latach.

Katy Perry urodziła się w Santa Barbara w Kalifornii, jako Katheryn Elizabeth Hudson. Początkowo wiązała swoją przyszłość z muzyką chrześcijańską; w 2001 r. wydała płytę z piosenkami w tym gatunku. Kilka lat później zmieniła zdanie i przybrawszy pseudonim Katy Perry zaczęła nagrywać muzykę pop. Jej płyta "One Of The Boys" z 2008 r., zawierająca przeboje "Ur So Gay" i "I Kissed A Girl", stała się hitem na całym świecie. W październiku 2010 r. piosenkarka poślubiła aktora komediowego Russela Branda, z którym rozwiodła się 14 miesięcy później.