Wynajem jednego mkw. powierzchni handlowej przy ulicy Causeway Bay w Hongkongu kosztuje 22 tys. euro rocznie, czyli 90 tys. zł. To najdroższa lokalizacja handlowa na świecie – wynika z najnowszego raportu „Main Streets Across the World” (główne ulice handlowe na świecie – przyp. red.) firmy doradczej Cushman & Wakefield. Dzięki podwyżce czynszów o prawie 35 proc. chińska ulica wyprzedziła dotychczas prowadzącą Piątą Aleję w Nowym Jorku.

W Polsce niezmiennie najdroższy jest Nowy Świat w Warszawie, gdzie handlowcy płacą za wynajem 1020 euro za mkw. rocznie. W globalnym rankingu stołeczna ulica odnotowała spadek o dwie pozycje, ale wyprzedza m.in. najdroższe ulice handlowe Buenos Aires, Lizbony, Bangkoku, Bukaresztu, Wilna oraz Bratysławy. Wyższe czynsze od Polski mają z kolei np. Węgrzy i Czesi w naszej części Europy oraz takie kraje jak Wietnam, Liban i Tajwan.

Polska poza globalną tendencją

W porównaniu z danymi z ubiegłego roku czynsze przy większości polskich ulic handlowych pozostały niezmienne lub odnotowały kilkuprocentowe spadki. Nie wzrosły ani na Nowym Świecie ani na ulicy Floriańskiej w Krakowie, drugiej najdroższej lokalizacji w Polsce (czynsz wynosi tutaj 948 euro rocznie). Najbardziej obniżyły się stawki wynajmu w Łodzi, spadły też w Gdyni i we Wrocławiu.

Spośród wszystkich dwunastu badanych lokalizacji handlowych w Polsce jedynie Aleja Niepodległości w Szczecinie odnotowała wzrost czynszu (obecnie wynosi 408 euro rocznie). Związane jest to prawdopodobnie z otwarciem Galerii Kaskada przy Al. Niepodległości w drugiej połowie ubiegłego roku, które, jak twierdzą eksperci z Cushman & Wakefield, podniosło atrakcyjność całej ulicy.

Reklama

Polska wyłamuje się z globalnej tendencji. Ogółem najlepsze lokalizacje handlowe na świecie odnotowują wzrost czynszów, średnio o około 4,5 proc.

Nowy Jork pobity przez Chiny

Dotychczas w globalnym rankingu prowadziła Piąta Aleja w Nowym Jorku. Na słynnej nowojorskiej "5th Avenue" najwyższe stawki za wynajem lokalu handlowego sięgają aż 21,2 tys. euro rocznie. Czynsze w tamtejszych lokalach ostatnio wzrosły, jednak w tym roku nie przebiły ulicy z Hong Kongu.

Na trzecie miejsce awansowały paryskie Pola Elizejskie, wyprzedzając tokijską Ginzę. Czynsze na tych ulicach są już niższe niż w Nowym Jorku czy Hong Kongu i wynoszą odpowiednio 9,5 ts. i 8.9 tys. euro rocznie.

W raporcie porównano czynsze w najważniejszych 326 lokalizacjach handlowych w 62 krajach. To już 27 edycja rankingu.

Salon Ferrari szawie przy ulicy Nowy Świat w dawnym bydynku KC PZPR. / Bloomberg
Najdroższe ulice handlowe w Polsce w 2012 r. / Forsal.pl