Produkcja budowlano-montażowa spadła o 1,4 proc. we wrześniu 2012 r. w strefie euro i o 1,8 proc. w całej Unii Europejskiej miesiąc do miesiąca – podał Eurostat. W sierpniu produkcja budowlana rosła odpowiednio o 0,6 proc. i 0,2 proc.

W porównaniu do poprzedniego roku wskaźnik ten spadł we wrześniu o 2,6 proc. w strefie euro i o 5,8 proc. w UE.

Kondycja sektora budowlanego jest poważnym problemem w całej Unii Europejskiej. We wrześniu w ujęciu miesięcznym aż 11 krajów odnotowało spadek produkcji budowlano-montażowej. Najmocniej ucierpiała Portugalia (- 13,4 proc.), Włochy (-8 proc.) i Rumunia (4 proc.). Tylko trzy państwa zanotowały wzrost produkcji budowlanej - Słowenia (17,1 proc.), Niemcy (2,7 proc.) oraz Szwecja (1 proc.). 

>>> Polecamy: Polski przemysł drugi najbardziej konkurencyjny w Europie

W porównaniu z 2011 rokiem sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Produkcja budowlana spadła w 12 krajach Wspólnoty - wynika z dostępnych danych Eurostatu. Polska znalazła się wśród trzech państw, w których wskaźnik ten obniżył się najmocniej.

Polski sektor budowlany zanotował spadek produkcji o 16,7 proc. rok do roku. Główne problemy branży to przede wszystkim zatory płatnicze, spadek zamówień oraz nadpodaż mieszkań. Gorsze wyniki mają na koncie tylko Portugalia (-18,2 proc.) i Włochy (-17,8 proc.). W tym samym czasie produkcja w budownictwie zwiększyła się tylko w dwóch krajach – w Szwecji (4,5 proc.) oraz w Niemczech (4 proc.).

>>> Czytaj więcej o problemach polskiego budownictwa