Rzeczpospolita

  • Ekologia utrudni plany energetyczne rządu

Niemcy chcą postawić na ekologię. Zapłaci za to m.in. Polska, której elektrownie są oparte na węglu- czytamy w „Rzeczpospolitej”. Według nowej strategii do 2050 r. 80 proc. energii w Niemczech ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Aby projekt ten był opłacalny trzeba by podnieść ceny za prawa do emisji CO2. Berlin stara się by niemiecka strategia została przyjęta, jako obowiązująca dla całej UE – czytamy.

  • Urzędnicy wspomogą wynalazcę

Wdrożeniem wynalazków Jana Szopy-Skórkowskiego, biochemika z Uniwersytetu Wrocławskiego, mają się zająć resorty gospodarki, zdrowia, nauki i rolnictwa - informuje "Rzeczpospolita". Projekt polega na odbudowie upraw lnu w Polsce, a preparaty lecznicze, jakie wynalazł profesor, wysoko przetworzone produkty końcowe, mające sprawić, że uprawy będą niezwykle opłacalne. >>> Czytaj więcej

Reklama
  • Polacy skorzy do usług

Jest szansa, by Polska stała się prawdziwym zagłębiem usługowym świata biznesu. Ma to dać pracę tysiącom ludzi - informuje "Rzeczpospolita". Branża ta staje się w Polsce najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki. W ubiegłym tygodniu liczba zatrudnionych w niej przekroczyła 100 tys. >>> Czytaj więcej

  • Niewiele recept na czas stagnacji

Jeśli Polska otrze się w przyszłym roku o recesję, to w najtrudniejszej sytuacji będą konsumenci: płace będą realnie spadały a bezrobocie wzrośnie – pisze „Rzeczpospolita”. Główny ekonomista BRE, Ernest Pytlarczyk przypomina, że płace realnie spadają, zmniejszają się oszczędności, a dostęp do kredytu jest ograniczony. Analitycy zgodnie twierdzą, że przyszły rok będzie szczególnie trudny ze względu na pogarszającą się sytuację na rynku pracy.

Puls Biznesu

  • Polscy krezusi wydają rozsądnie

Rynek towarów luksusowych w Polsce osiągnie w tym roku wartość 10,2 mld zł. Co Polscy krezusi uważają za luksus? Jeżeli samochód to nie tańszy niż 161 tys. zł, mieszkanie, którego metr kwadratowy jest droższy niż 9,4 tys. zł, torebka, za co najmniej 1,6 tys. zł, butelka koniaku za prawie 700 zł czy naszyjnik za 7,3 tys. zł. Wszystko, niestety, zagranicznej produkcji. >>> Czytaj więcej

  • Lux Med kupuje na potęgę

Grupa medyczna rozwija sieć placówek w ogromnym tempie. Przejęła ona sieć 14 przychodni spółki MegaMed, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Odnawialna. Jak mówi prezes Lux Medu Anna Rulkiewicz, w najbliższych latach spółka planuje też otwieranie zupełnie nowych placówek, m.in. w Białymstoku czy Toruniu.

  • PKN Orlen kupuje koncesje od Exxona

Koncern zamierza odkupić od amerykańskiego Exxona koncesje na poszukiwanie gazu z łupków w okolicach Łukowa oraz niedaleko podwarszawskiego Wołomina. Orlen już wcześniej ogłosił, że zamierza przeznaczyć 5,1 mld zł na inwestycje w gaz łupkowy. Prezes Orlenu Jacek Krawiec zapowiada, że spółka już w 2016 roku chciałaby rozpocząć produkcję i czerpać z tego segmentu zyski.

  • YouTube wchodzi w buty stacji TV

Amerykańska firma planuje tworzenie autorskich kanałów tematycznych, które mają na celu konkurowanie ze stacjami telewizyjnymi. Simon Boyd, prezes UPC Polska, zapowiada, że za pięć lat widzowie będą oglądać programy telewizyjne przede wszystkim przez internet, co zniweluje potrzebę wykupywania sztywnych abonamentów od operatorów kablowych.

Gazeta Wyborcza

  • Gorący szlak przez Arktykę

Gazprom dostarczył w środę, jako pierwsza firma na świecie, gaz do Azji Północną Drogą Morską przez Arktykę. Rosja chciałaby, aby ten szlak stał się konkurencją dla kanału Sueskiego i Panamskiego.