Producent przenośnych terminali płatniczych udostępni je osobom fizycznym. Każdy będzie mógł przyjąć płatność kartą – za wspólny obiad, korepetycje czy drobną pożyczkę.

Firma Payleven, operator płatności mobilnych, udostępniający terminale do kart płatniczych obsługiwane za pomocą smartfona lub tabletu, wprowadziła 1 maja możliwość zakupu terminalu przez osoby fizyczne.

– Początkowo swoją działalność kierowaliśmy do przedsiębiorców. Jednak proces demokratyzacji rynku płatności i duża popularność technologii mobilnych skłoniły nas do rozszerzenia rynku i zaoferowania akceptacji kart płatniczych również użytkownikom indywidualnym – mówią założyciele Payleven.

Przenośny terminal może być przydatny w sytuacjach, kiedy świadczymy na rzecz innych usługi, nie prowadząc działalności gospodarczej – np. dając korepetycje lub wykonując zlecenia jako freelancerzy, a także sprzedając swoje produkty na targach i stoiskach. Można też za jego pomocą przyjmować płatności od znajomych, którym pożyczyliśmy drobną kwotę, za których zapłaciliśmy w restauracji czy z którymi składamy się na prezent.

Płatności obsługiwane są za pomocą niedużego terminalu, połączonego z telefonem lub tabletem przez Bluetooth, oraz aplikacji mobilnej.

Taka wygoda ma jednak swoją cenę. Sam terminal kosztuje 399 zł, a od każdej transakcji pobierana jest prowizja w wysokości 2,95 proc. jej wartości plus 37 groszy. Firma oferuje terminale jeszcze w pięciu innych krajach. W Europie opłata w innych państwach wynosi 2,75 proc. od wartości transakcji, a poza Europą – w Brazylii – jest to 4,99 proc.

>>> Czytaj też: Aplikacja płatności mobilnych IKO rzuci wyzwanie Visie i Mastercardowi