Największy w Polsce portal poświęcony tematyce płac przeprowadził wśród 1842 osób ankietę na temat czynników wpływających na nasze zarobki. Jak wynika z badania wynagrodzenia.pl, aż 63 proc. ankietowanych (1163 osób) uważa, że o wysokości płac Polaków decydują nieformalne relacje w miejscu pracy. 57 proc. osób uznało, że najważniejszym czynnikiem kształtującym zarobki są znajomości i układy, a 6 proc. stwierdziło, że kluczowa jest służalczość.

>>> Czytaj też: Wynagrodzenia w Polsce: spowolnienie ogranicza premie

Tylko 29 proc. Polaków jest przekonanych, że wysokość wynagrodzeń w firmie zależy od czynników merytorycznych. Kompetencje zawodowe są najistotniejszym elementem według 13 proc. respondentów, 10 proc. uznaje że najważniejsze są wyniki pracy, a 8 proc. twierdzi, że na zarobki ma wpływ długość stażu pracy. Tylko 6 proc. badanych jest zdania, że na nasze pensje wpływa zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

„Dane te jednoznacznie pokazują, że Polacy nie mają zbyt dobrej opinii o relacjach panujących w firmie. Wyniki sondy wskazują również, że nie najlepiej oceniamy swoich pracodawców w zakresie przejrzystości procedur dotyczących informowania pracowników o zasadach wynagradzania” – mówi Kazimierz Sedlak, właściciel firmy doradczej Sedlak & Sedlak, do której należy portal wynagrodzenia.pl.

>>> Czytaj też: Wynagrodzenia Polaków: ile trzeba pracować, by zarobić na wakacje