Jak donosi agencja Reutersa, prezydent Barack Obama ogłosił nominację Janet Yellen na stanowisko przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Będzie ona pierwszą kobietą na tej pozycji.

Już wcześniej przypuszczano, że to właśnie Yellen zastąpi Bena Bernanke, a przekonanie to wzmacniały anonimowe doniesienia z Białego Domu,  jednak oficjalne stanowisko amerykańskiego prezydenta ostatecznie kończy wszelkie spekulacje.

67-letnia Yellen pochodzi z Nowego Jorku. W strukturach Zarządu Rezerwy Federalnej (FED) pracuje od 10 lat. Od 2010 roku pełniła funkcję zastępcy szefa tej instytucji. "Jest sprawdzonym przywódcą i jest twarda. Nie tylko dlatego, że pochodzi z Brooklynu. Janet ma wyjątkowe kwalifikacje na to stanowisko" - chwalił przyszłą szefową FED Barack Obama.

Prezydent USA dziękował też odchodzącemu szefowi Zarządu Rezerwy Federalnej Benowi Bernanke: "Ben Bernanke był uosobieniem spokoju. W czasie zawirowań na światowych rynkach był głosem rozsądku i stabilności". Nominację Janet Yellen musi jeszcze zatwierdzić amerykański Senat. Jest jednak mało prawdopodobne, by jej kandydatura została odrzucona.

W nadchodzącym czasie najważniejszym zadaniem nowej szefowej amerykańskiego banku centralnego będzie decyzja dotycząca programu luzowania ilościowego i harmonogramu jego ewentualnego wygaszania. Dotychczas Janet Yellen uchodziła za gołębi głos w Rezerwie Federalnej.