Wspólny, francusko-niemiecki koncern energetyczny ma być wzorowany na grupie lotniczo-zbrojeniowej Airbus, powstałej w wyniku fuzji aktywów Francji, Niemiec i Hiszpanii. Prezydent Hollande chce, żeby firmy energetyczne obu krajów połączyły swoje możliwości oraz umiejętności technologiczne i produkcyjne.

Spotkanie w sprawie nowego przedsięwzięcia ma się odbyć w 19 lutego w Paryżu. Jego uczestnicy omówią sposoby współpracy Francji i Niemiec w zakresie efektywności energetycznej, magazynowania energii oraz inteligentnych sieci energetycznych.

Według źródeł z Pałacu Elizejskiego, Francois Hollande rozmawiał na ten temat z kanclerz Niemiec Angelą Merkel podczas jej grudniowej wizyty w Paryżu. Przedstawiciel niemieckiego ministerstwa ekonomii, odpowiedzialny za energetykę, oświadczył, że jak najściślejsza współpraca w tej dziedzinie leży w interesie Berlina.

>>> Współpracę energetyczna planują też Rosjanie i Węgrzy. Rosyjski Rosatom rozbuduje jedyną na Węgrzech elektrownię atomową. Co więcej, umowa podpisana przez Władimira Putina i Victora Orbana zakłada, że Rosja pożyczy Węgrom 10 mld euro na tę rozbudowę.