statystyki

Rosja i Węgry podpisały atomowy kontrakt: Węgrzy dostaną 10 mld euro pożyczki na elektrownię

14 stycznia 2014, 15:44 | Aktualizacja: 15.01.2014, 09:36
Źródło:forsal.pl

Rosyjski Rosatom rozbuduje jedyną na Węgrzech elektrownię atomową. Co więcej, umowa podpisana przez Władimira Putina i Victora Orbana zakłada, że Rosja pożyczy Węgrom 10 mld euro na tę rozbudowę.

Reklama

Reklama

Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w Moskwie podpisali porozumienie w sprawie budowy dwóch nowych bloków w węgierskiej elektrowni atomowej Paks.

Budową nowych bloków zajmie się rosyjski Rosatom. Spółka dodatkowo zaoferowała Węgrom na ten cel do 10 mld euro pożyczki, co ma pokryć 80 proc. inwestycji. Kredyt zostanie udzielony poniżej stawek rynkowych, a jego spłata będzie rozłożona na 30 lat. Budowa bloków ma powstać w ciągu 10 lat - wynika z informacji agencji Bloomberg.

Według wcześniejszych informacji węgierskich mediów – jak podaje agencja Reuters – koszt inwestycji może sięgnąć 4 bln forintów (ponad 55,6 mld zł). Tak wielka skala inwestycji sprawia, że budowa reaktorów będzie największym węgierskim projektem od upadku komunizmu. 

Węgry, po otrzymaniu zgody Unii Europejskiej na budowę reaktorów przez Rosję, porzuciły plan zorganizowania międzynarodowego przetargu w tej sprawie - poinformował Janos Lazar, przewodniczący frakcji Fidesz.

Praca elektrowni opiera się obecnie na czterech reaktorach VVER rosyjskiej produkcji. Budowa dwóch nowych reaktorów pozwoli na podwojenie mocy elektrowni do ok. 4 GW (obecnie ok. 2 GW).

Władimir Putin nie pierwszy raz używa argumentów energetycznych, aby budować pozycję w sferze wpływów z czasów Związku Radzieckiego. W ubiegłym miesiącu Moskwa zaoferowała Ukrainie wart 15 mld dol. bailout i obniżkę cen gazu. Dodatkowo Putin obiecał Białorusi pożyczkę wartą 2 mld dol. Rosyjski Rosatom buduje elektrownie atomowe od Bangaldeszu po Iran.

„Energia jest używana przez Rosjan jako element dyplomacji gospodarczej” – komentuje dla agencji Bloomberg Lilit Gevorgyan, starszy ekonomista z IHS Global Insight w Londynie. „Moskwa odnosi sukcesy na europejskim rynku nie tylko w budowie gazociągów, ale także w obszarze energetyki atomowej” – dodaje ekonomista. 

Viktor Orban w komentarzu do podpisanego porozumienia z Rosją powiedział, że współpraca kraju z Rosją „jest ważna i ma znaczenie strategiczne”. Premier Węgier jednym z głównych elementów kampanii wyborczej uczynił obniżenie cen energii.

Elektrownia atomowa Paks, położona 100 km od Budapesztu, będąca w posiadaniu państwowej grupy MVM, powstała jeszcze w latach 80. XX wieku z inicjatywy Związku Radzieckiego. Sporą część prac budowlanych i inżynieryjnych przy jej powstawaniu wykonały też polskie firmy.

>>> Czytaj więcej: Rosja zrobi wszytko, aby utrzymać jak najwięcej uzależnionych od siebie państw

Lokalizacja elektrowni atomowej w Pakszu


Wyświetl większą mapę

>>> Victor Orban będzie atakował banki, ale nie może im zaszkodzić

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Gość(2014-01-14 23:55) Odpowiedz 00

  "Węgry, po otrzymaniu zgody Unii Europejskiej na budowę reaktorów przez Rosję, porzuciły plan zorganizowania" to teraz trzeba sie pytać o zgodę UE

 • Realny(2014-01-14 21:20) Odpowiedz 00

  UCZ się Tusku jak robi się interesy Od kolegi Orbana... Handluj dla narodu,a nie okradaj go!!!

 • koles(2014-01-14 15:02) Odpowiedz 00

  Anglosaskie trilliony to polskie biliony. Zresztą jak inwestycja kosztuje 50 milardow zlotych to daje okolo 4 bilionów forintow, a nie trylionow

 • ert(2014-01-14 16:57) Odpowiedz 00

  ...a ruiny Żarnowca pozdrawiaja Solidaruchów...

 • al(2014-01-14 17:13) Odpowiedz 00

  Sądzę, że jeżeli Polska będzie rozbudowywała energetykę atomową to od "Ruskich" nie kupi ze względów ideologicznych. Lepiej zapłacić firmie zachodniej ze 2-3 razy drożej. Najlepiej byłoby coś kupić od Jankesów (cena nie gra roli, gdyż to najwięksi "przyjaciele"). Dlatego zawsze chodziliśmy z gołymi dupami i tak już pozostanie. Będziemy tylko "straszyć" Ruskich gazem łupkowym, którego nigdy nie będzie (na szczęście). Ale mnie to nie przeszkadza, gdyż się przyzwyczaiłem.

 • pb(2014-01-14 18:24) Odpowiedz 00

  Czyli da się z Rosją robić prawdziwe deale. O warunkach jakie Orban wynegocjował my możemy sobie pomarzyć. Bo Węgry mają rząd który dba o ich interesy a nie pachołków w postaci Tuska z ferajną którzy dbają o to jak tu Putinowi wejść do tyłka i okraść własnych obywateli

 • TU(2014-01-14 18:44) Odpowiedz 00

  My będziemy mieli elektrownie opalane ściętymi brzozami.

 • 09870978(2014-01-14 19:06) Odpowiedz 00

  Lepiej postawić małe elektrownie atomowe, zamiast jednego kolosa. http://forsal.pl/artykuly/686647,mala_elektrownia_atomowa_lepsza_niz_wielki_reaktor.html

 • Gość(2014-01-14 22:22) Odpowiedz 00

  Wegrzy buduja z Rosjanami, Finowie buduja z Rosjanami.. a PL w zamian za jakis obiecany offset (a la F16 zapewne ;) ) ideologicznie przeplaci Amerykanom... ;) Spoko... szaraki zaplaca...

 • Antypis(2014-01-15 09:46) Odpowiedz 00

  Radziłbym wstrzymać się z tymi zachwytami na wielkim daelem jaki zrobił Orban. Czas pokaże jakie jest drugie dno tej umowy a że jest to bardziej niż pewne. Putin nigdy niczego nie daje za darmo.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze