W ujęciu miesięcznym zharmonizowany indeks cen konsumenckich spadł w strefie euro o 1,1 proc.

Analitycy spodziewali się, że inflacja w strefie euro wyniesie 0,7 proc., czyli pokryje się ze wstępnym szacunkiem Eurostatu.

W całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 0,9 proc. w ujęciu rocznym, wobec 1 proc. rok do roku miesiąc wcześniej. Z kolei w ujęciu miesięcznym w UE zanotowano deflację w wysokości 0,9 proc.

Zgodnie z danymi Eurostatu, inflacja HICP w Polsce wyniosła w styczniu 2014 r. 0,6 proc. w ujęciu rocznym. W porównaniu z poprzednim miesiącem zharmonizowany indeks cen konsumenckich wzrósł o 0,1 proc. Średnioroczna inflacja HICP w Polsce wyniosła w 2013 roku 0,8 proc.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja CPI w Polsce wyniosła w styczniu tego roku 0,7 proc. Czytaj więcej o najnowszych danych GUS.

Jak wynika z szacunków unijnego urzędu statystycznego, w styczniu 2014 roku deflację w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze (-1,6 proc.), w Grecji (-1,4 proc.) i w Bułgarii (-1,3 proc.). Ceny najmocniej rosną zaś w Wielkiej Brytanii i Finlandii – inflacja wyniosła w tych państwach po 1,9 proc.

>>> Polecamy: Deflacja - śmiertelne niebezpieczeństwo dla strefy euro. Recesja może powrócić